Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... wtorek, 16.07.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 10 z 11
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 0 - otwarta (1889, 0.38)
Zamość / Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
wystawa stała - historyczna, zamek
Na wystawie zaprezentowano detale architektoniczne pochodzące z zamku w Krupem z lat 1604 - 1608 wzniesionym przez Pawła Orzechowskiego herbu Rogala podkomorzego chełmskiego, starostę suraskiego. Zamek stanowił rozległy zespół przestrzenny, usytuowany na krawędzi doliny rzeki Krupianki, prawobrzeżnego dopływu Wieprza. Otoczony był stawami i rozlewiskami rzeczki i pozostałościami fosy przy trasie Krasnystaw-Chełm.
 / 0 - otwarta (2306, 0.47)
Zamość / Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
wystawa stała - rzemiosło artysztyczne, meble, syko, porcelana
Wystawa prezentuje zbiory w zakresie dawnej sztuki zdobniczej, stanowiące elementy urządzenia i wyposażenia wnętrz mieszkalnych zamożnych grup społecznych; ziemiaństwa i bogatego mieszczaństwa. Są to przedmioty, których używał lub którymi otaczał się człowiek. Meble, srebra, szkło i porcelana, tkaniny i dywany, dają przegląd stylów, upodobań estetycznych ale i możliwości finansowych jakimi dysponowali zleceniodawcy.
 / 1 - otwarta (3495, 0.71)
Zamość / Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
wystawa stała - sytuka, malarstwo
Na wystawie prezentowane są zarówno obrazy olejne jak i pastele. Większość stanowią tzw. "portrety sarmackie" do tej grupy zaliczyć należy niewątpliwie, powstałe w I połowie XVIII w. konterfekty przedstawicieli rodu Potockich (Krystyny, Feliksa, Michała i Jerzego), głównych dobrodziejów krasnostawskich Jezuitów. Na ekspozycji można obejrzeć również portrety okolicznej szlachty m.in. Anny i Tomasza Stamirowskich, Rafała Sarbiewskiego oraz Augusta Kickiego.
 / 1 - otwarta (2681, 0.54)
Zamość / Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
wystawa stała - rzemiosło, narzędzia rolnicze
Celem wystawy jest odtworzenie wyglądu kuźni funkcjonującej w powiecie krasnostawskim na przełomie XIX i XX w., wraz z wyposażeniem w sprzęty i wyroby kowalskie, zgromadzone przez dział etnografii. Do rekonstrukcji kuźni użyto starego materiału budowlanego w postaci bali drewnianych, stanowiących jej konstrukcję oraz grubych i szerokich desek na ściany boczne łączone na "jaskółczy ogon". Ściana frontowa z imitacją wejścia przykryta gontem jest niepełna, co ułatwia zajrzenie do wnętrza kuźni.
 / 1 - otwarta (2572, 0.52)
Zamość / Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
wystawa stała - etnograficzna
Eksponaty ukazujące najstarsze i najbardziej powszechne zajęcie ludności wiejskiej - rolnictwo. Są to m.in. narzędzia do orki (pług, jarzmo na woły, brony), zbioru i przechowywania zboża (sierpy, grabie, cepy, plecione i dłubane naczynia zasobowe, miarki ), urządzenia do przygotowywania kaszy (żarna, stępy, kaszownik), a także wóz na drewnianych osiach. Pszczelarstwo i rybołówstwo, należące również do najstarszych zajęć ludzi, ukazują: ule kłodowy i słomiany, sikawka do spryskiwania pszczół.
 / 0 - otwarta (3007, 0.61)
Zamość / Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
wystawa stała - historyczna
Wystawa ukazuje dzieje miasta od czasów lokacji osady Szczekarzów na prawie miejskim magdeburskim w 1394 roku do 1989 roku. W pierwszej połowie XV wieku w dokumentach pojawia się nowa nazwa Krasnystaw, która zastępuje dotychczasową. Na ekspozycji zgromadzonych zostało blisko pięćset eksponatów w tym m.in. dokumenty, starodruki, tłoki pieczętne, grafiki, obrazy, mapy, sztandary, fotografie, pocztówki, odznaczenia, monety, ulotki, elementy uzbrojenia.
 / 2 - otwarta (3369, 0.68)
Zamość / Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
wystawa stała - archeologiczna
Wystawa ma na celu ukazanie przemian zachodzących w sposobie życia ludzi, zdobywaniu pożywienia, ich pracy, wierzeń i obrządku pogrzebowego w czasach, z których nie dysponujemy źródłami pisanymi. Na wystawie prezentowane są zabytki od najstarszych ze schyłkowego paleolitu ok. 9 000 l. p.n.e. po wczesne średniowiecze (XIII w.). Do najciekawszych eksponatów należą; wióry krzemienne z Wincentowa, grób skrzynkowy kultury amfor kulistych z Łopiennika Dolnego, skarb denarów rzymskich z Romanowa.
 / 1 - otwarta (2604, 0.52)
Zamość / Muzeum Zamojskie w Zamościu
wystawa stała - historyczne, wnętrza
Zbiory usytuowane są w XVII - wiecznej kamienicy mieszczańskiej, ze względu na wystrój zewnętrznej elewacji zwanej Pod Aniołem. Zachowały się w niej manierystyczno-barokowe zdobienia wnętrz i charakterystyczny dla dawnych mieszczańskich przyzwyczajeń układ pomieszczeń. Jest ona pod tym względem przykładem wybitnego kunsztu zamojskich architektów i budowniczych oraz praktycznej realizacji zamysłu Bernarda Morando, który w Zamościu urzeczywistniał ideę renesansowego miasta idealnego.
 / 2 - otwarta (3146, 0.63)
Zamość / Muzeum Zamojskie w Zamościu
wystawa stała - rzeźba sakralna, etnograficzna, stroje ludowe
Zbiory z zakresu etnografii są gromadzone od momentu założenia Muzeum Zamojskiego w 1926r. W początkowym okresie jego działalności nie było wydzielonej ekspozycji etnograficznej czy tez odrębnego działu związanego z kulturą ludowa. Eksponaty miały obrazować całokształt kultury regionu. Muzealia z zakresu etnografii, zgromadzone w okresie międzywojennym, stanowiły dużą część pozyskanych wówczas zbiorów.
 / 1 - otwarta (1847, 0.37)
Zamość / Muzeum Zamojskie w Zamościu
wystawa stała - wydawnictwa
Księgozbiór Muzeum Zamojskiego w Zamościu gromadzony jest od momentu powstania placówki. Trzon zabytkowej kolekcji w zbiorach biblioteki muzeum stanowią starodruki - zbiór liczący 207 woluminów, a wśród nich 119 drukowanych w Zamościu, związanych z chlubnymi dziejami drukarni działającej przy Akademii Zamojskiej. Z najstarszych XVI - wiecznych należy wymienić Jana Herberta "Statuta Regni Poloniae" (Zamość 1597) i Piotra Skargi "Kazania o siedmiu sakramentach Kościoła Katolickiego"

««  start « poprzednia 1   2   następna  »   koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż