Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 14.11.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...

Pozycje: 1 - 9 z 9
    np. archeologiczna
Rodzaj


Wystawy, imprezy, wydarzenia muzealne
 / 1 - otwarta (3724, 0.73)
Chojnice / Muzeum Regionalne w Człuchowie
wystawa stała - etnograficzna
Obszarem zainteresowań Działu Etnograficznego jest kultura materialna kaszubskich Gochów (tereny obecnej Gminy Lipnica). Gochowie, mimo silnych zabiegów germanizacyjnych w XVIII i XIX wieku, przetrwali na skrawkach wschodnich i północnych ziemi człuchowskiej w dawnych jej granicach historycznych. Na wystawie etnograficznej prezentowane są obiekty związane z przygotowywaniem pokarmów, obróbką lnu i wełny, uprawą ziemi, hodowlą zwierząt oraz meble i sprzęty domowe.
 / 1 - otwarta (1998, 0.39)
Chojnice / Muzeum Regionalne w Człuchowie
wystawa stała - sztuka, rzemiosło artystyczne
Do najcenniejszych eksponatów z zakresu sztuki i rzemiosła w zbiorach muzeum należą: gotycka rzeźba Św. Małgorzaty (XV ?) pochodząca z kościoła filialnego w Słupi, przypuszczalnie stanowiła część ołtarza szafkowego Czterech Dziewic; wczesnobarokowa, fornirowana i bogato intarsjowana szafa z 1676 roku z dworu w Koprzywnicy oraz zespół rzeźb barokowych z kościoła w Gwieździnie.
 / 0 - otwarta (2030, 0.4)
Chojnice / Muzeum Regionalne w Człuchowie
wystawa stała - historyczna
Wystawa Pradzieje ziemi człuchowskiej przedstawia najstarsze dzieje tego regionu. Eksponowane zabytki pochodzą głównie z badań nad osadnictwem wczesnośredniowiecznym w rejonie jezior Krępsko i Szczytno oraz z badań na cmentarzyskach ludności kultury pomorskiej (650 - 400 p.n.e) w Olszanowie, Sąpólnie i Gwieździnie. Wystawę wzbogaca rekonstrukcja kamiennego grobu tzw. skrzynkowego, fotogramy i bogata oprawa graficzna.
 / 3 - otwarta (4635, 0.9)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - skansen, etnograficzna
Chata pochodzi z 1850r., jest konstrukcji zrębowej, szczytowa z narożnym podcieniem, kryta słomą. W l. 1968-9 chata, która jako jedyna z kilku istniejących tu dawniej pozostała w Silnie, była gruntownie odnawiana. W jej wnętrzu przez pewien czas mieściła się biblioteka, a od 1984r., po ponownym remoncie i adaptacji na cele muzealne, oddział muzeum w Chojnicach. W lipcu 1985 r. chata wraz z urządzoną w jej wnętrzu ekspozycją i otoczeniem oddana została do zwiedzania.
 / 1 - otwarta (2763, 0.54)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - archeologiczna, przyrodnicza
Archeolodzy już w latach 60. rozpoczęli regularne prace badawcze na terenie najbardziej znanego i świetnie zachowanego cmentarzyska kręgów kamiennych w Odrach, które stanowi jedno z cenniejszych tego typu krajobrazów kulturowych w Europie. Rezerwat Kręgi Kamienne w Odrach cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających region turystów. Muzeum zorganizowało stałą ekspozycję archeologiczno-przyrodniczą.
 / 1 - otwarta (2505, 0.49)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - sztuka współczesna
powstała z inicjatywy ówczesnego dyrektora muzeum, Wandy Tyborskiej i pochodzącego z Chojnic krakowskiego plastyka Janusza Trzebiatowskiego. Stanowi ona kolekcję 147 prac podarowanych przez 100 artystów polskich. Obejmuje wszystkie ważniejsze nurty i tendencje w sztuce polskiej od lat 60. W zbiorze wyróżnić można m.in. prace związane z tradycją postimpresjonistyczną (Cz. Rzepiński, S.Teisseyre), konstruktywistyczną (H. Stażewski).
 / 0 - otwarta (2023, 0.39)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - historyczna
Na stałej, poświęconej dziejom miasta, ekspozycji prezentowane są m.in. kopie przywilejów miejskich, zabytki związane z rzemiosłem chojnickim oraz organizacjami działającymi w mieście na przestrzeni wieków. Wśród pamiątek cechowych na wystawie zobaczyć można tłok pieczętny cechu sukienników, wilkom cechu kowali, kubki i puchary cechów sukienników, krawców, konwisarzy. W grupie wymienionych naczyń cynowych znajdują się przedmioty wykonane przez Johana Michała Wellera.
 / 0 - otwarta (2462, 0.48)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - etnograficzna, sztuka, rzemiosło ludowe
To prezentacja poszczególnych dziedzin tradycyjnej i współczesnej sztuki na Kaszubach - w celu zobrazowania ciągłości tradycji - w tym malarstwa na szkle, rzeźby drewnianej, plecionkarstwa, haftu, ceramiki, wyrobów z rogu i malarskich dekoracji mebli. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII w. (figura św. Rocha, fragment osłony na ambonę z Żarnowca), współczesne są dziełem kaszubskich twórców ludowych, np. rzeźbiarzy: Władysław Lica, Józef Chełmowski.
 / 1 - otwarta (2462, 0.48)
Chojnice / Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach
wystawa stała - archeologiczna
Wystawa obrazuje najstarsze dzieje okolic Chojnic, począwszy od okresu mezolitu (8-6 tys. lat p.n.e.) po okres rzymski (3-4 w. n.e.). Na wystawie zaprezentowano 134 eksponaty pochodzące z wykopalisk przeprowadzonych w okolicach Chojnic (m.in. w Leśnie, Odrach, Orliku, Swornychgaciach) przez archeologów z Zakładu Archeologii Pomorza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz ze zbiorów własnych muzeum. Do najcenniejszych należą przedmioty będące wyposażeniem grobu książęcego.

««  start « poprzednia 1   następna  » koniec »»

 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż