Żywiec / Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek wystawa stała - przyrodnicza Dział przyrodniczy, mieszczący się w zabytkowej stajni zamkowej prezentuje faunę Żywiecczyzny. Spośród 250 okazów, należących do tego działu ok. 200 znalazło się na wystawie. Jej kompozycja wyodrębnia ptaki drapieżne: orła przedniego, myszołowa zwyczajnego i włochatego, krogulca, sokoła pustułkę, trzmielojada, jastrzębia oraz sępa płowego, którego pojawienie się na tych terenach odnotowano w okresie międzywojennym. Są też sowy: puchacz, puszczyk, sowa uszata, sowa płomykówka, sóweczka.
|
Żywiec / Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek wystawa stała - archeologiczna W ramach ekspozycji archeologicznej zaprezentowane zostały zabytki pozyskane w ramach dwóch głównych ekspedycji archeologicznych. Pierwsze regularne wykopaliska odbyły się na górze Grojec, drugie ze wspomnianych miejsc to rejon Starego Zamku. Wykopaliska na Grojcu ujawniły ślady dwóch kultur : łużyckiej i puchowskiej. Z ciekawszych eksponatów jaki można zobaczyć w ramach ekspozycji wymienić można: pozostałości huty szkła z miejscowości Złatna., pierwsze ślady pobytu na Żywiecczyźnie człowieka.
|
Żywiec / Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek wystawa stała - etnograficzna W dziale Etnografii prezentowana jest Kultura ludowa Żywiecczyzny. Tradycyjne wyposażenie i zdobnictwo izby góralskiej ukazuje zrekonstruowany fragment wnętrza z 2 połowy XIX wieku. Tradycyjną i współczesną sztukę ludową prezentuje malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie i kamieniu oraz ozdoby bibułkowe. Plastykę obrzędową związaną z dorocznymi zwyczajami zimowymi ukazują kostiumy, maski noworocznych przebierańców tzw. jukaców i dziadów oraz rekwizyty kolędnicze: kozy, turonie oraz zdobione gwiazdy
|
Żywiec / Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek wystawa stała - historyczna W dziale historii i sztuki prezentowane są dokumenty rękopiśmienne dotyczące dziejów miasta, wśród nich eksponowany jest Dziejopis Żywiecki Andrzeja Komonieckiego z 1704 roku. Na uwagę zasługuje kolekcja pamiątek cechowych (jedna z największych w Polsce) - obesłania, pieczęcie, księgi oraz skrzynie. W zabytkowych komnatach można oglądać XIX-wieczny, biedermeierowski salonik oraz gabinet (okres międzywojenny) Karola Stefana Habsburga, właściciela miasta w latach 1895-1933.
|