Myślenice / Muzeum Regionalne Dom Grecki w Myślenicach wystawa stała - archeologiczna W Muzeum istnieje niewielka stała ekspozycja poświęcona zabytkom archeologicznym, wśród których są wykopaliska znalezione w ruinach wieży strażniczej znajdującej się na Zarabiu w Myślenicach na terenie zwanym Zamczysko. W 1957 r. podczas przeprowadzonych badań archeologicznych pod kierunkiem doc.Gabriela Leńczyka z Muzeum Archeologicznego w Krakowie na Zamczysku znaleziono skorupy z garnków, podkówkę do buta, groty do strzał z kuszy, zgrzebło do czesania konia.
|
Myślenice / Muzeum Regionalne Dom Grecki w Myślenicach wystawa stała - historyczna Ekspozycja obejmuje militarne aspekty II wojny światowej. Eksponowane przedmioty to broń, bagnety, ekwipunek, amunicja oraz inne relikty walk stoczonych na terenie powiatu myślenickiego w okresie okupacji. Wystawa pod względem chronologicznym podzielona została na dwie części. Pierwsza z nich swoją tematyką obejmuje wydarzenia z 1 + 6 września 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem dnia 5 września, w którym miasto zostało zajęte przez Niemców.
|
Myślenice / Muzeum Regionalne Dom Grecki w Myślenicach wystawa stała - etnograficzna, stroje, rzemiosło ludowe Wystawa przedstawia zagadnienia związane z kulturą ludową Ziemi Myślenickiej. Składa się z działów: strój, obróbka włókna, rolnictwo, hodowla, garncarstwo, obróbka drewna, kowalstwo, kamieniarstwo, obrzędowość doroczna i rodzinna, sztuka, zabawki oraz wnętrze. Na ekspozycję w/w działów składają się eksponaty oraz fotogramy ilustrujące bądź zastosowanie i użytkowanie wystawianych przedmiotów w warunkach naturalnych, bądź stanowiące uzupełnienie przedstawianego przedmiotu.
|
Myślenice / Muzeum Regionalne Dom Grecki w Myślenicach wystawa stała - wnętrza mieszczańskie XIX w. Trzy pomieszczenia na parterze Domu Greckiego to ekspozycja wnętrz mających za cel stworzenie sugestii poszczególnych przemian stylowych na przestrzeni wieku XIX - poczynając od stylu biedermeier, poprzez styl Ludwika-Filipa i kończąc na tzw. stylu eklektyzmu "fin de siecle". Umieszczone w starym wnętrzu jakby na "żywo", bez posługiwania się muzealnym sprzętem pomocniczym przedmioty zabytkowe stanowiące wystrój wnętrza mieszczańskiego przemawiają do widza wprost i bezpośrednio.
|