Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 08.08.2022. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930
Kolebka kadr Polskiej Marynarki Handlowej
Wystawa stałaotwarta (1778, 0.41)
historyczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wprowadzeniem do wystawy jest przypomnienie Polaków, którzy doświadczenia z pracy we flotach obcych państw wykorzystali w tworzeniu polskiej marynarki po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., w tym sylwetki Kazimierza Porębskiego, głównego twórcy myśli morskiej w niepodległej Polsce, organizatora szkolnictwa morskiego. W części przedstawiającej początki Szkoły Morskiej znajdują się informacje związane z Tczewem okresu międzywojennego - siedzibą Szkoły.
Tło faktów z początków szkolnictwa morskiego w Polsce stanowią wydarzenia historyczne: zaślubiny z morzem, wojna polsko-bolszewicka. Znaczna część wystawy jest poświęcona organizacji nauczania, ukazaniu sylwetek wykładowców (z dyrektorem Antonim Garnuszewskim) oraz uczniów (m.in. legitymacje uczniowskie, fragmenty pamiętnika ucznia z 1923 r.).

Obejrzeć można kolekcję tzw. białych kruków edytorskich, pierwszych w języku polskim podręczników fachowych do nauki morskiego zawodu autorstwa profesorów Szkoły wydanych przez powstały w 1927 r. Instytut Wydawniczy Szkoły Morskiej w Tczewie.

Na wystawie zaznaczono również epizody z życia społecznego i kulturalnego Szkoły: fotografie ze spotkań towarzyskich, karnety i inne pamiątki z integrującego dorocznego Balu Morskiego.

Ważna część ekspozycji dotyczy praktyk morskich na statkach szkolnych: KOPERNIKU, a przede wszystkim żaglowcu LWÓW. Pokazano sylwetki komendantów i załogi LWOWA, podróże szkolnego żaglowca - z historycznym rejsem do Brazylii w 1923 r., podczas którego po przekroczeniu równika, po raz pierwszy pod polską banderą, odbył się ceremoniał chrztu morskiego.

Fotografie i pamiątki z historycznego rejsu pokazują entuzjazm Polonii i społeczności brazylijskiej witającej wschodzącą na morzach świata polską banderę.

Zakończenie wystawy poświęcone jest losom absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie, ich udziałowi w rozwoju Polskiej Marynarki Handlowej, różnym formom patriotycznej aktywności .
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Organizator: Muzeum Wisły
Bilety: wstęp wolny
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż