Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 30.11.2022. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Współczesna fajka przemyska
Wystawa stałaotwarta (2304, 0.52)
rzemiosło, fajki
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Przemyśl jest starym ośrodkiem fajkarskim. Wiadomo, że już w połowie XIX wieku działały tutaj warsztaty wytwarzające fajki drewniane. Pod koniec wieku ich aktywność osłabła. Odrodzenie tej gałęzi rzemiosła nastąpiło w początkach wieku XX za sprawą Wincentego Swobody, przybysza zza południowej granicy, który osiedliwszy się w Przemyślu otworzył wytwórnię fajek. Niestety, nie mamy pełnego wyobrażenia o tym, jak jego wyroby wyglądały, gdyż pozostały po jego działalności tylko nieliczne dokumenty.
Warsztat prowadził mistrz przez 32 lata. Z jego pracowni wywodzą się dwie linie przemyskich fajkarzy: Ludwika Walata i Wiktora Winiarskiego. Ich uczniowie po dziś dzień kontynuują dzieło Wincentego Swobody.

Wystawa jest przeglądem wyrobów poszczególnych firm z zaznaczeniem ich historii. Obecnie działa w mieście kilka warsztatów. Uwagę zwracają wyroby Ryszarda Kulpińskiego, charakteryzujące się niezwykle wykwintnym opracowaniem rzeźbiarskim. Ku estetyce czystej formy skłania się Henryk Worobiec. Niezwykle aktywnym na polu wytwórstwa fajek jest animator środowiska fajkarskiego Zbigniew Bednarczyk. Coraz prężniej działa warsztat Mariusza i Artura Bednarczyków. Działalność wznowili Celina i Tadeusz Polińscy.

Obrazu przemyskiego fajkarstwa dopełniają gabloty z fajkami działających do niedawna: Ryszarda Filara, Czesława Partyki, Jerzego Dudziaka i Stanisława Solarskiego. Okazjonalnie fajki wypala jedyny wytwórca fajek glinianych Marek Parol, zaś do niezwykle interesujących należą wrzoścowe realizacje Bartłomieja Antoniewskiego. Nie można zapomnieć o fajkach braci Walatów oraz Tomasza Samsela.

Fajkarze są zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych oraz w Przemyskim Klubie Fajki.
Fragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż