N wystawie zaprezentowano większość instrumentów występujących w regionie Kaszub, poczynając od tzw. instrumentów zabawek (np. kołatka, terkotka), zrobionych przez dzieci, poprzez te wykonane przez twórców ludowych (np. bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce, tzw. krzywy róg) po powszechnie znane, zaliczane do profesjonalnych (np. skrzypce, wiolonczela) wytworzonych przez lutników Pawła i Anastazego Ponków. Ciekawostką jest instrument pomysłu Pawła Ponki nazywany gitarolą.
|
Ekspozycja znajduje się w dwóch salach. W pierwszej są odrestaurowane instrumenty, pochodzące ze zbiorów muzeum, m.in. cytry, mandoliny, instrumenty smyczkowe, dawne fotografie muzyków, zdjęcia twórców oraz inne dokumenty związane z życiem muzyczno-kurtularnym Kaszub i Pomorza. Sala druga to reminiscencja czasów dawnych - kapela ludowa w strojach z haftem według szkoły wejherowskiej, karczma, gdzie można zobaczyć cymbały, bandonię i wędrowca, który za jedzenie i picie przygrywa na dudach. Jest wiejska szkółka z pracami dzieci (malarstwo na szkle, tkactwo) oraz Kaszubskie Nuty.
Każdy zwiedzający może zagrać na wybranych instrumentach, np. na ryńczyku czy berle pasterskim. Planowane jest wydanie katalogu eksponatów wraz z płytą zawierającą nagrania poszczególnych instrumentów zarejestrowane podczas własnych badań terenowych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, które pomogły w sfinansowaniu wystawy oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania stałej ekspozycji "Muzyczne instrumenty Kaszub" .
|
|