Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 21.07.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Kultura ludowa regionu
Wystawa stałaotwarta (2628, 0.52)
etnograficzna, sprzęty, narzędzia, stroje ludowe
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Na wystawie prezentowany jest dorobek kultury materialnej wsi południowo-zachodniej Wielkopolski. Prezentowane eksponaty tworzą grupy tematyczne: strój ludowy, narzędzia do obróbki lnu i snucia nici, klocki do drukowania tkanin, plastyka ludowa oraz sprzęty, narzędzia i naczynia z tradycyjnego wyposażenia izby chłopskiej. Różne formy odświętnego stroju ludowego przedstawione są jako zestawy (komplety) m.in. z okolic Leszna (Pawłowice i Kąkolewo), Krotoszyna i Krobi.
Prezentowany zespół narzędzi służących do obróbki lnu, przygotowania przędzy i snucia nici to m.in. cierlice z podwójnym mieczem, służące do łamania słomy lnianej, grzebienie do oddzielenia główek z nasieniem oraz szczotki do oddzielenia i wyczesywania twardych łodyg od włókna. Ponadto przęślica, wrzeciona i kołowrotek do wicia przędzy oraz różne formy motowideł do mierzenia nici i zwijania w motek.

Ciekawy zespół tworzą klocki do drukowania tkanin i obrus zdobiony motywami bardzo podobnymi do występujących na klockach. Obejrzeć można także bogato zdobioną skrzynię wianną i kredens określany jako "szafa na skorupy", narzędzia i naczynia z wyposażenia tradycyjnej izby wiejskiej. Wśród nich znajdują się przeróżne prasy do sera, masielnica tłuczkowa i foremki do masła.

Ludowa twórczość plastyczna regionu jest reprezentowana głównie przez rzeźby z kapliczek przydrożnych z XIX wieku. Na osobną uwagę zasługują organy 400-piszczałkowe wykonane w okresie międzywojennym przez Antoniego Prałata, młynarza z Osiecznej. Obok instrumenty używane w kapeli ludowej w regionie - dudy i mazanki.
Fragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż