Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 23.09.2023. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Z pradziejów Kalisza i okolic
Wystawa stałaotwarta (2489, 0.53)
archeologiczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa tematyką swą obejmuje ona, po raz pierwszy w dziejach kaliskiego muzealnictwa, cały okres rozciągający się od pradziejów, poprzez starożytność i wczesne średniowiecze, aż do lokacji miasta w połowie XIII w. Jej celem jest zilustrowanie i wyjaśnienie mechanizmów dziejowych przemian i postępu cywilizacyjnego, kształtujących bogaty obraz kulturowy środkowego nadprośnia, uporządkowanych w chronologicznie po sobie następujące epoki: kamienia, brązu i żelaza.
Każdy okres pradziejów, prócz stoisk z gablotami, zawierającymi charakterystyczne, najbardziej reprezentatywne pozostałości kultury materialnej, prezentowany jest na planszach plastycznych oraz za pomocą uzupełniających je rekonstrukcji typowych form pochówków - od szkieletowych w okresie neolitu (Warszówka) do zmieniających się z czasem różnych form grobów ciałopalnych odkrywanych na cmentarzyskach kurhanowych i płaskich. Mobilność dziejowa widoczna zarówno w sferze kultury duchowej jak i materialnej oraz mozolny postęp i nadążanie, czy też raczej równanie do poziomu rozwiniętych centrów cywilizacyjnych stanowią główne tezy i zadania tej ekspozycji.

Wystawę rozpoczyna prezentacja kości dużych zwierząt epoki lodowcowej (nosorożców i mamutów) odkrywanych w okolicach Kalisza, do których niestety brak do tej pory kontekstu archeologicznego. Najstarsze ślady pobytu łowców schyłkowopaleolitycznych w postaci nielicznych wyrobów krzemiennych, wiązać można dopiero z okresem około 10 tysięcy lat przed Chr. Przemieszczali się oni okresowo wzdłuż dolin rzecznych, w ślad za stadami reniferów. Podobny okresowy charakter miało także osadnictwo do połowy IV tysiąclecia przed Chr., gdy nastąpiło ocieplenie i ustabilizowanie się klimatu.

Jedynymi pozostałościami tych najstarszych osadników są mikrolityczne narzędzia i części składowe broni (m. in. łuku), których precyzję wykonania można ocenić dokładnie przez szkło powiększające.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Miejsce: I piętro budynku
Autorzy: T. Baranowski, E. Pudełko, zespół plastyków T. Wieczorka
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż