Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 23.09.2023. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Z dziejów Kalisza
Wystawa stała 01.06.1992 - ... - otwarta (2535, 0.54)
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa stanowi kontynuację ekspozycji archeologicznej. Jej celem jest przedstawienie problemów i wydarzeń - wybranych z wielowiekowej i bogatej historii miasta - które w istotny sposób wpłynęły na jego powstanie, ukształtowanie i charakter. Składa się ona z wyodrębnionych chronologicznie części: "Miasto książęce i królewskie", "Pod obcym panowaniem", "Lata międzywojenne" oraz "II wojna światowa". Problematyka dotycząca historii miasta po 1945 r. prezentowana jest na zakończenie wystawy.
W poszczególnych częściach ekspozycji dzieje miasta omawiane są w zwartych blokach tematycznych poświęconych kolejno następującym zagadnieniom: administracji, rozwojowi kaliskiego rzemiosła, a w dalszych jej fragmentach także rodzącemu się przemysłowi, obronności miasta i powstaniom narodowo - wyzwoleńczym oraz szeroko rozumianemu życiu kulturalnemu, oświatowemu i sportowemu (w tym problemom wyznaniowym zasygnalizowanym w odrębnym stoisku).

Natomiast rozwój przestrzenny prezentowany jest na schematycznych planach miasta odnoszących się do danego okresu chronologicznego, za pomocą makiety Kalisza z przełomu XVII i XVIII stulecia oraz w formie planu śródmieścia, dokumentującego stan jego zniszczenia w sierpniu 1914 r. Wystawę rozpoczyna plansza pokazująca, w schematyczny sposób, zmianę lokalizacji wczesnośredniowiecznego Kalisza - z okolic grodu na Zawodziu na teren, który w 1257 r. objęty został lokacją miejską dokonaną przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego.

Centralną część tej sali zajmuje, ciesząca się dużym zainteresowaniem zwiedzających, makieta Kalisza z przełomu XVII i XVIII w. Przedstawia ona miasto rozlokowane w widłach rzeki Prosny i otoczone wysokim murem obronnym z licznymi basztami oraz z prowadzącymi doń dwiema bramami głównymi: Wrocławską (od południa) i Toruńską (od północy). W pobliżu tych bram usytuowane są ówczesne przedmieścia kaliskie nazywane analogicznie jak wspomniane bramy miejskie.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Autorzy: scenariusz A. Roth i J.A. Splitta, oprawa plastyczna Z. Baranek, rysunki i makieta miasta W. Kościelniak, reprodukcje fotograficzne M. Kałuża
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż