Kamień towarzyszył człowiekowi od wieków. Wystawa prezentuje wybrane materiały kamienne pochodzące z kamieniołomów różnych regionów Polski, które od dziesięciu wieków są najczęściej stosowane w budownictwie i możemy je odnaleźć w wystroju architektonicznym polskich miast. Część z prezentowanych surowców kamiennych nie jest już wydobywana, ale większość jest nadal dostępna dla budownictwa.
|
Wystawione płyty ścienne mają wymiary 60 x 50 x 2,1-4,4 cm i wszystkie, z wyjątkiem dolomitu krystalicznego "Sławniowice Złociste", zostały zakupione w 1960 roku. Wchodzą w skład kolekcji "Płyty ścienne - skały okładzinowe" o numerze katalogowym Muz PIG-97.I.1-28. Stanowi ona cenny materiał historyczny, dokumentujący właściwości eksploatowanego dawniej surowca z różnych partii złóż i ukazuje walory dekoracyjne polskich kamieni budowlanych.
W katalogu przedstawiono właściwości fizyczne skał zgodnie z posiadanym źródłem archiwalnym, a w przypadku ich braku - w oparciu o dane zawarte w Katalogu kamienia z 1975. Zastosowano stare jednostki dla wytrzymałości skał na ściskanie (kG/cm2; 1 kG/cm2 = 0.98 MPa), zgodnie z posiadanymi danymi. Posłużono się też tradycyjnie stosowaną w kamieniarstwie wielkością, "ciężarem objętościowym" (inaczej "ciężarem właściwym", w G/cm3), liczbowo równoważną gęstości (wyrażonej w g/cm3). W miarę możliwości ukazano zastosowanie oraz przykłady wykorzystania poszczególnych kamieni w znanych zabytkowych i współczesnych budowlach.
|
|