Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 25.09.2023. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Polski kamień budowlany dawniej i dziś
Wystawa stałaotwarta (3366, 0.71)
geologiczna
Oceny:  / 98
KiepskiBardzo dobry 
Kamień towarzyszył człowiekowi od wieków. Wystawa prezentuje wybrane materiały kamienne pochodzące z kamieniołomów różnych regionów Polski, które od dziesięciu wieków są najczęściej stosowane w budownictwie i możemy je odnaleźć w wystroju architektonicznym polskich miast. Część z prezentowanych surowców kamiennych nie jest już wydobywana, ale większość jest nadal dostępna dla budownictwa.
Wystawione płyty ścienne mają wymiary 60 x 50 x 2,1-4,4 cm i wszystkie, z wyjątkiem dolomitu krystalicznego "Sławniowice Złociste", zostały zakupione w 1960 roku. Wchodzą w skład kolekcji "Płyty ścienne - skały okładzinowe" o numerze katalogowym Muz PIG-97.I.1-28. Stanowi ona cenny materiał historyczny, dokumentujący właściwości eksploatowanego dawniej surowca z różnych partii złóż i ukazuje walory dekoracyjne polskich kamieni budowlanych.

W katalogu przedstawiono właściwości fizyczne skał zgodnie z posiadanym źródłem archiwalnym, a w przypadku ich braku - w oparciu o dane zawarte w Katalogu kamienia z 1975. Zastosowano stare jednostki dla wytrzymałości skał na ściskanie (kG/cm2; 1 kG/cm2 = 0.98 MPa), zgodnie z posiadanymi danymi. Posłużono się też tradycyjnie stosowaną w kamieniarstwie wielkością, "ciężarem objętościowym" (inaczej "ciężarem właściwym", w G/cm3), liczbowo równoważną gęstości (wyrażonej w g/cm3). W miarę możliwości ukazano zastosowanie oraz przykłady wykorzystania poszczególnych kamieni w znanych zabytkowych i współczesnych budowlach.
Marmur Zygmuntówka, Perm, cechsztyn, Czerwona Góra, Góry ŚwiętokrzyskieMarmur dębnicki, Dewon (żywet), Dębnik k. Krzeszowic, Region Śląsko-KrakowskiPiaskowiec czerwony, Perm, czerwony spągowiec, Słu
Miejsce: Parter
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2023  Testa Software - witryna na sprzedaż