Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 02.11.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Szkoła w przeszłości, od połowy XIX wieku do 1944 roku
Wystawa stałaotwarta (3037, 0.59)
historyczna, edukacja
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
W budynku, zbudowanym na początku drugiej połowy XIX w. z przeznaczeniem na szkołę, przeniesionym z Wydrnej, odtworzono izbę lekcyjną. Dwa pozostałe pomieszczenia czyli wąski alkierzyk i niewielka komora wydzielona z sieni służyły za mieszkanie nauczycielowi. W pomieszczeniach tych umieszczono wystawę Szkoła w przeszłości, od połowy XIX w. do 1944 r.. Wystawa ta, podobnie jak wszystkie obiekty w parku, udostępniana jest przez cały rok.
W gablotach wyeksponowano podręczniki polskie i ruskie, w tym elementarze:, K. Promyka Obrazowa nauka czytania i pisania 1908 r. i K. Prószyńskiego Elementarz na którym nauczysz się czytać 1910 r., F. Arnoldowej i M. Witwickiej Elementarz z 1930 r., M. Falkowskiego Elementarz powiastkowy dla żołnierzy z 1925 r., Bukwar z 1940 r.

Pokazywane są podręczniki do nauki religii: Katechyzm dlja III kłasa wseljudnych szkił z 1940 r., H. Korczyński Katechizm dla dzieci wieyskich z 1929 r., Wielki katechizm religii katolickiej z 1907 r. Są podręczniki do nauki geografii i przyrody, w tym L. Tatomira Geografia Galicyi z 1876 r. oraz historii np. Cz. Pieniążka Opowiadania z dziejów kraju rodzinnego z 1907 r., do nauki rachunków lub arytmetyki z geometrią, Szkółka powszednia dla młodzieży umiejącej czytać i po prostu rachować ułożony przez H. Witowskiego 1860. Ciekawostką jest Mały Ster nr 2 wydany w Krakowie 1942/43 r. przeznaczony do nauki w GG.

Obok podręczników znalazły się zeszyty uczniowskie i czasopisma dla dzieci i młodzieży oraz cegiełki okolicznościowe wydawane z okazji świąt narodowych i rocznic wielkich poetów, dochód z ich sprzedaży przeznaczano na Towarzystwo Szkół Ludowych.
Autorzy: Wojciech Sołtys
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż