Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 26.02.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Chata podcieniowa w Silnie
Wystawa stałaotwarta (4192, 0.86)
skansen, etnograficzna
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Chata pochodzi z 1850r., jest konstrukcji zrębowej, szczytowa z narożnym podcieniem, kryta słomą. W l. 1968-9 chata, która jako jedyna z kilku istniejących tu dawniej pozostała w Silnie, była gruntownie odnawiana. W jej wnętrzu przez pewien czas mieściła się biblioteka, a od 1984r., po ponownym remoncie i adaptacji na cele muzealne, oddział muzeum w Chojnicach. W lipcu 1985 r. chata wraz z urządzoną w jej wnętrzu ekspozycją i otoczeniem oddana została do zwiedzania.
W sierpniu 1998 r. wskutek poważnej kolizji drogowej chałupa uległa znacznemu zniszczeniu. Gospodarze gminy Chojnice doprowadzili do jej odbudowania na bazie pozostałych elementów i przeniesienia w inne miejsce w Silnie. W czerwcu 2001 r. oddano chatę do użytku oraz otwarto w jej wnętrzu, przygotowaną przez muzeum, ekspozycję etnograficzną. Na wystawę składa się wyposażenie izby mieszkalnej z typowymi sprzętami domowymi oraz alkierza, w którym znalazły miejsce różnorodne narzędzia i sprzęty gospodarskie.
Chata podcieniowa w Silnie
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż