Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.01.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Sala główna
Wystawa stałaotwarta (1981, 0.38)
sakralna, judaika
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa w głównej sali modlitewnej jest poświęcona synagodze i najważniejszym świętom religijnego kalendarza żydowskiego, jak Szabat, Nowy Rok i Dzień Pojednania, Kuczki, Chanuka, Purim i Pesach. W synagodze najważniejszym obiektem kultu jest pergaminowy zwój z tekstem Pisma Świętego - Tory. W czynnych synagogach zwoje Tory są przechowywane w Arce umieszczonej na wschodniej ścianie synagogi. Na wystawie można zobaczyć haftowane zasłony Arki i ozdoby, którymi dekorowane są zwoje Tory.
Znaczna część wystawy w tej sali poświęcona jest przedstawieniu cyklu najważniejszych świąt żydowskiego kalendarza i prezentacji tradycyjnego stroju męskiego i kobiecego. Znajdują się tam przedmioty rzemiosła artystycznego, obrazy i reprodukcje fotografii i kart pocztowych, stanowiące ilustracje pokazywanych tradycji i zwyczajów.

Można więc zobaczyć m.in. kasetki do przechowywania etrogu przynoszonego do bożnicy podczas Święta Namiotów, chanukowe świeczniki i lampki oliwne, oprawki na Księgę Estery czytaną w czasie święta Purim, porcelanowe i srebrne talerze sederowe i torebki na macę, stanowiące charakterystyczną zastawę stołu w czasie święta Pesach, puszki na wonności i kubki kiduszowe używane w domach żydowskich podczas ceremonii rozpoczęcia i zakończenia Szabatu, a także elementy tradycyjnego męskiego i kobiecego stroju.
Fragment ekspozycjiŚwiecznik chanukowy, Polska, XVII w.Artur Markowicz, (1872-1934) Adoracja Tory
Organizator: Stara Synagoga
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż