Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dawna sztuka Sądecczyzny
Wystawa stałaotwarta (1950, 0.39)
sztuka sakralna, cechowa, ludowa
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa w zabytkowym budynku, będącym kiedyś domem kanoniczym, w większej części dotyczy sztuki sakralnej, prezentowanej w ramach ekspozycji sztuki cechowej XV-XIX w., dawnej sztuki ludowej XVIII-XIX w. oraz sztuki cerkiewnej XV-XIX w. Niewielkie przestrzenie w korytarzach zajmują wystawy poświęcone zamkowi w Nowym Sączu oraz burmistrzom miasta z doby galicyjskiej. W sali koncertowej prezentowana jest sztuka z sądeckich dworów i pałaców.
Eksponaty są najcenniejszymi, najlepiej zachowanymi obiektami ze zbiorów działu artystyczno-historycznego.

Nowy Sącz często odwiedzali monarchowie nadając liczne przywileje. W 1358 r. w mieście przebywał Kazimierz Wielki inicjując budowę zamku, na którym kilkadziesiąt lat później Władysław Jagiełło z księciem litewskim Witoldem przygotowali plan bitwy pod Grunwaldem. Swoich synów kształcił tu w latach 1469-1470 - pod okiem Jana Długosza i Kallimacha - Kazimierz Jagiellończyk.

O wadze królewskiego grodu stanowiły m.in. powstające klasztory (franciszkanie, norbertanie), a także ufundowanie w połowie XV wieku przez Zbigniewa Oleśnickiego kolegiaty i powołanie archidiakonatu.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż