Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 25.09.2021. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku
Wystawa stałaotwarta (3742, 0.94)
wnętrza dworskie
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Spośród oryginalnych elementów zachowała się większość stolarki drzwiowej, parkietów drewnianych, kominek z początku XIX wieku i piece z ozdobnymi zwieńczeniami. W pomieszczeniach na parterze pozostały wnęki stanowiące ślady wcześniejszych rozwiązań komunikacyjnych oraz sklepienia. Ze względu na to, iż nie zachowały się elementy wyposażenia wnętrz, część eksponatów została wypożyczona z sieradzkiego i piotrkowskiego muzeum.
Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem jest Sala Koncertowa, w której organizowane są różnego rodzaju spotkania, koncerty, wykłady. Z racji tego, iż Muzeum sąsiaduje z USC pełni również funkcję Sali Ślubów. Na ścianach prezentowane są portrety o charakterze dworskim i mieszczańskim z przełomu XIX i XX wieku.

Z mebli szczególną uwagę zwraca drewniana szafa "pseudo-gdańska" o ciężkich, monumentalnych proporcjach. Charakteryzuje ją bogata dekoracja rzeźbiarska oraz silnie profilowany, wyłamany gzyms z herbem. W kolejnym pomieszczeniu na zainteresowanie zasługuje fisharmonia - instrument z klawiaturą, w którym źródłem dźwięku są metalowe blaszki wzbudzane przez powietrze. Powietrze tłoczone jest przez miechy poruszane nogami. Używany, przez podobieństwo brzmienia, jako instrument zastępujący organy. Można powiedzieć, iż instrument ten wprowadził muzykę "pod strzechy".

Usytuowany wzdłuż osi budynku od strony zachodniej Salon Owalny w formie ryzalitu otwiera obiekt na taras i wyjście w stronę parku. Pełnił on funkcję pokoju gościnnego. Tu gospodarze również mogli spożyć główny posiłek lub spotkać się przy filiżance herbaty z przyjaciółmi. W salonie zachował się piec kaflowy zwieńczony ozdobną nadstawą. Na ścianach umieszczone zostały portrety z epoki. Meble w salonie odzwierciedlają zmienność stylową charakterystyczną dla siedzib drobnej szlachty i mieszczaństwa.
sala kominkowapokój przejściowysalon
Miejsce: parter
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż