Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.06.2022. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Sztuka około 1900 roku
Wystawa stałaotwarta (1530, 0.36)
sztuka użytkowa - secesja
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja prezentuje wybrane wyroby secesyjne o charakterze użytkowym i dekoracyjnym, wykonane głównie z cyny. Ten srebrzysty metal pozwolił projektującym artystom i wytwórcom na swobodę działania ze względu na dużą plastyczność. Dzięki tym walorom na wystawie zobaczć mozna bogactwo i różnorodność przedmiotów noszących cechy secesji m.in.: dzbany, wazony i puchary. Przykład nowego stylu stanowi srebrzona cukiernica cynowa z warszawskiej wytwórni - spółki Norblin, B-cia Buch i T. Werner.
Obok tych wyrobów pokazana jest także ceramika, witraże, meble oraz stylowe zegary.
Ważną pozycją tej ekspozycji są fotografie ukazujące urodę i bogaty repertuar form dekoracyjnych najciekawszych gorzowskich kamienic secesyjnych. Realizacja wielu efektownych budynków w mieście wiąże się głównie z działalnością miejscowych architektów m.in.: Willi Senckpiehla, Bruno Krischkera, Kurta Hirschnitza, którzy projektując zerwali z przeszłością nadając nowe rozwiązania. O ich odrębności świadczy w głównej mierze ich samodzielność artystyczna. Znakomity przykład to własna kamienica architekta Willi Senckpiehla usytuowana u zbiegu ulic Łokietka i Drzymały, wzniesiona w latach 1902-1903.
Cukiernica, po 1908, stop cynowy verit srebrzony, odlew
Kurator: Janusz Michalski
Autorzy: aranżacja plastyczna - Janusz Michalski
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż