Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 13.10.2024. (3,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Kolonia artystyczna w Kazimierzu Dolnym XIX - XXI w.
Wystawa stałaotwarta (2248, 0.44)
malarstwo
Oceny:  / 11
KiepskiBardzo dobry 
Sale Kamienicy Celejowskiej zostały urządzone i otwarte dla zwiedzających pod nazwą "Kolonia artystyczna w Kazimierzu Dolnym XIX - XXI w.". Miasteczko zostało w niej pokazane przez dzieła artystów wspólnie tworzących zjawisko kulturowe określane w Europie terminem kolonia artystyczna. Chodzi tu o pokazanie twórczości rodzącej się od ponad dwóch wieków w Kazimierzu we właściwym kontekście kulturowym, a nie tylko jako ilustracji miasteczka.
Malowano tu już od końca XVIII wieku, maluje się do dziś. Jedyna w Europie kolonia, a było ich wiele, wciąż żywa, wciąż się rozwijająca. Jak wyglądały jej dzieje pokazuje ekspozycja malarstwa, grafiki i rysunku. Kamienica Celejowska łączy w sobie dwa Kazimierze. Pierwszy z czasów najświetniejszego rozwoju (l poł. XVII w.) poprzez wspaniałą architekturę. Drugi - wydobyty z niemal zupełnego upadku poprzez sztukę. Nie kto inny, jak artyści przywrócili, lub stworzyli na nowo świetność Kazimierza. Ukazuje to, a jednocześnie opowiada o tym ekspozycja malarstwa, grafiki i rysunku na pierwszym piętrze kamienicy. Opowiada o ponad dwuwiekowych związkach artystów z Kazimierzem, o sposobie jego widzenia i przedstawiania oraz o tym, jak kolejne pokolenia malarzy widzenie to zmieniały, dając temu dowód w swoich dziełach.

Szczególnie cenne są trzy obrazki namalowane podczas pierwszego pleneru w Kazimierzu. Z tego pleneru pochodzi też obraz z dziedzińcem klasztoru pędzla Jana Gotarda (1898-1943), malarza którego twórczość nacechowana jest niemal obsesyjną precyzją w oddaniu szczegółów (widać to w "Portrecie chłopca"). Janusz Podoski (1898-1971) to niemal wyłącznie portrecista sięgający do tradycji malarstwa z kręgu Caravaggia. Inny był Aleksander Jędrzejewski (1903 -1974) bodaj jedyny z członków "Bractwa" bardziej zainteresowany kolorem i malarstwem pejzażowym. Bolesław Cybis (1895-1957) nieustannie eksperymentował.
Fragment ekspozycjiStary Żyd, Bolesław Cybis (1895-1957)
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż