Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 08.08.2022. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wystawa archeologiczna
Sala Narożna pod Kościołem
Wystawa stałaotwarta (2076, 0.48)
archeologiczna
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja archeologiczna prezentuje zagadnienia związane z osadnictwem, gospodarką i kulturą mieszkańców jednego z plemion pruskich w dobie ekspansji Zakonu Krzyżackiego na terenie Pomezanii (XII-XV w.). Wystawa prezentuje materialne ślady kontaktów Prusów z Krzyżakami pozyskiwane podczas wieloletnich badań archeologicznych. Osią ekspozycji jest bardzo bogaty materiał zabytkowy pozyskany z wykopalisk na osadzie w Białej Górze, którą interpretuje się jako historyczny Zantyr.
Poprzez przedmioty znalezione w trakcie badań archeologicznych poznajemy kulturę materialną i duchową mieszkańców, jednocześnie uzupełniając i konfrontując wiedzę, znaną wcześniej ze źródeł pisanych.

Ekspozycja podzielona jest na kilka bloków tematycznych obrazujących różne aspekty życia w średniowieczu. Prezentowane są przede wszystkim narzędzia codziennego użytku w gospodarstwie domowym, takie jak naczynia, noże, sierpy, nożyce, przęśliki. Elementy średniowiecznego stroju reprezentowane są przez ozdoby, takie jak paciorki, obrączki, różnego typu sprzączki i zakończenia pasa. Ponadto ekspozycja prezentuje broń, należącą do różnych typów i rodzajów, poczynając od topora, a kończąc na grotach i bełtach kuszy, uzbrojenie ochronne (fragment zbroi płytkowej) i oporządzenie jeździeckie (ostrogi).

Bliskość wody odgrywała dużą rolę w życiu mieszkańców Pomezanii, dlatego też jest ona głównym aspektem wystawy, który będzie powracał w prawie wszystkich elementach ekspozycji. Miała ona wpływ m. in. na rozwój rybołówstwa i szkutnictwa. Chociaż w średniowieczu były to zajęcia dodatkowe, odgrywały dużą rolę w rejonach nadmorskich i w pobliżu cieków wodnych. Na wystawie zaprezentowane zostaną rożnego rodzaju haczyki na ryby i ciężarki sieciowe. Jednym z elementów ekspozycji będą zabytki, które w średniowieczu funkcjonowały w wymianie towarowej, ilustrujące kontakty z ośrodkami zewnętrznymi oraz środki płatnicze.
Fragment zbiorówFragment zbiorówFragment zbiorów
Miejsce: Sala Narożna pod Kościołem
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż