Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 12.12.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Pradzieje ziemi konińskiej
Wystawa stała 01.01.2011 - ... - otwarta (1965, 0.38)
archeologiczna
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja w syntetyczny, skondensowany sposób obrazuje najważniejsze etapy pradziejów regionu. Wszystkie eksponaty pochodzą z badań własnych Muzeum. Początki kształtowania się osadnictwa grup ludzkich w okolicy Konina sięgają starszej epoki kamienia zwanej paleolitem i datowane są na X tysiąclecie przed naszą erą. Na wystawie ślady ich pobytu, podobnie jak i grup pochodzących z mezolitu czyli środkowej epoki kamienia, dokumentują różnorodne narzędzia krzemienne znalezione w dolinie Warty.
Następny okres pradziejów, zwany młodszą epoką kamienia albo neolitem (4500 - 1900 p.n.e.) to epoka w której opanowano uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Pojawiły się wynalazki takie jak umiejętność lepienia i wypalania naczyń glinianych, znajomość tkactwa a także udoskonalona technika obróbki kamienia w postaci gładzenia i wiercenia. Charakterystyczne typy naczyń i narzędzi przedstawiono na wystawie.

W epoce brązu (1900 - 650 p.n.e.) na naszych terenach rozwija się t. zw. kultura łużycka. Na ekspozycji ukazano typowe dla niej naczynia a także popielnicę wraz z zawartością, obrazującą panujący w tym czasie ciałopalny obrządek pogrzebowy. O rolniczym charakterze gospodarki świadczą znalezione nieckowate żarno kamienne i rozcieracz służący do rozcierania zboża na mąkę. Na uwagę zasługuje skarb z Konina - Grójca obejmujący kilkanaście ozdób wykonanych z brązu.
Fragment ekspozycji
Kurator: Krzysztof Gorczyca
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż