Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 19.04.2021. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Malarstwo polskie XIX i XX wieku
sztuka, malarstwo
Wystawa stała 01.01.2012 - ... - otwarta (1850, 0.49)
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Na wystawie prezentowane są obrazy malarzy polskich od połowy XIX wieku do lat międzywojennych. Z okresu wcześniejszego jest tylko pejzaż Christiana Breslauera. Znaczna część ekspozycji poświęcono artystom związanym ze środowiskiem artystycznym Monachium: Romanowi Kochanowskiemu, Zygmuntowi Sidorowiczowi i Stanisławowi Masłowskiemu. Przyciąga uwagę rzetelne warsztatowo prace znanych twórców: Juliana Fałata, Józefa Chełmońskiego i Leona Wyczółkowskiego.
Wśród artystów, o wyraźnej indywidualności należy wymienić: Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego, Józefa Rapackiego. Przyciągają uwagę dwa pejzaże wybitnego malarza Ludwika de Laveux.

Młodzi malarze urodzeni w ostatnich dekadach XIX wieku solidne podstawy swojej artystycznej edukacji zdobywali w zreformowanej przez Juliana Fałata krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pracownię pejzażu prowadził wybitny malarz o wielkim talencie pedagogicznym oraz silnej osobowości, Jan Stanisławski. Jego maleńkich rozmiarów kompozycje otwierają prezentację swoistej szkoły pejzażystów, jego uczniów: Stanisława Kamockiego, Stefana Filipkiewicza, Henryka Szczyglińskiego, Józefa i Stanisława Czajkowskich.

Zafascynowany sztuką francuską był zarówno Józef Pankiewicz, jak i inni malarze. Nie poddająca się krótkiej charakterystyce jest twórczość Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego, czy Wacława Żaboklickiego.
Z wielości pojawiających się z początkiem XX wieku prądów artystycznych warto podkreślić kubizującą twórczość Michała Rauby oraz Mariana Kuleszy, malarz urodzonego w 1879 roku w Suwałkach.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż