Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 18.04.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wnętrza Mieszczańskie
Wystawa stałaotwarta (3374, 0.69)
wnętrza
Oceny:  / 4
KiepskiBardzo dobry 
Prezentowane na wystawie wnętrza mieszkalne są próbą rekonstrukcji wystroju domów przedwojennego Oświęcimia. Większość eksponatów ofiarowana została muzeum przez mieszkańców miasta i najbliższej okolicy. Na ekspozycji prezentowane są pomieszczenia: salon - jadlania - miejsce uroczystych spotkań i obiadów towarzyskich, mieszkanie żydowskie, mieszkanie katolickie, gabinet Aleksandra Orłowskiego oraz kuchnia.
Prezentacja tuż obok siebie pokoju katolickiego i żydowskiego ma na celu podkreślenie faktu iż przedwojenny Oświęcim
to miejsce współegzystowania i często bliskich relacji tych dwóch narodów.

MIESZKANIE ŻYDOWSKIE
W pokoju umieszczono symbole religii judaistycznej, które odróżniają to wnętrze od pokoju katolickiego. Tuż obok kominka stoi menora- siedmioramienny świecznik, a powyżej lampka chanukowa, używana podczas święta Chanuki - "żydowskiej gwiazdki. Innymi elementami związanymi z religią mojżeszową w tym pokoju są stojące na bieliźniarce balsaminki- puszki na wonności w kształcie wieżyczek, które podczas hawdali - modlitwy kończącej szabat, napełnia się ziołami . Świeczniki szabasowe oraz metalowy kubek kiduszowy, talerz z sześcioma wgłębieniami używany w trakcie uczty.

MIESZKANIE KATOLICKIE
Charakter tego wnętrza podkreślają symbole związane z religią katolicką. Tak jak dawniej w domu na framudze drzwi zawieszona jest kropielniczka gdzie każdy wchodzący do domu mógł zaczerpnąć święconej wody i przeżegnać się. Znajduje się tu również wełniana kapa z Kosowa okrywająca łóżko, obraz Matki Boskiej Dzikowskiej, na stoliku nocnym dwa porcelanowe świeczniki, krzyż, który został znaleziony po zakończeniu II wojny światowej w zamku oświęcimskim, Nowy Testament z 1923 r., różaniec z początku XX w., kilka przedwojennych obrazków oraz rękopis "Sen Najświętszy Panny Maryi".
W pokoju przyciąga wzrok niewielki kącik dziecięcy z przedwojennymi zabawkami.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż