Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 19.04.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy
Wystawa stałaotwarta (2878, 0.59)
techniki
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Najważniejszym eksponatem działu jest młyn wodny przeniesiony ze wsi Kuźnica Żerechowska (pow. piotrkowski, woj. łódzkie) nad rzeką Luciążą, lewym dopływem Pilicy. Młyn poruszany poziomą turbiną wodną Francis'a został zbudowany w 1925 roku. Część urządzeń pochodzi z XIX wieku. Budynek ten stał pierwotnie na terenach przeznaczonych pod zbiornik retencyjny "Cieszanowice". Działania zmierzające do uratowania obiektu podjął początkowo Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
Poza samym młynem i całym ciągiem produkcyjnym w budynku można obejrzeć ekspozycję poświęconą młynarstwu. Wśród zgromadzonych wewnątrz eksponatów na szczególną uwagę zasługują cztery ruchome modele autorstwa Jana Ekiela-młynarza. Są to:

model wiatraka typu "koźlak" - skala 1:10;
model młyna wodnego stojącego niegdyś przy "Niebieskich Źródłach" - skala 1:10;
model młyna frontowego - skala 1:5;
model młyna pływającego - skala 1:10.
model średniowiecznego młyna kieratowego - skala 1:10

Ponadto dużą atrakcję stanowią makiety mostów na Pilicy i młynów wodnych z dorzecza Pilicy autorstwa Jerzego Sosnowskiego. Dioramy wykonane są z niesamowitą precyzją i przy użyciu naturalnych materiałów. Dzięki temu budzą zachwyt zwiedzających.

W młynie prezentowana jest również ciekawa kolekcja dawnych wag - przezmianów, żelazek, młynków do kawy i pieprzu, śrutowników i wielu innych domowych sprzętów używanych przez mieszkańców okolicznych terenów.

Ciekawym elementem działu poświęconemu młynarstwu jest unikatowa kolekcja kamieni młyńskich. Pochodzą one z nieistniejących już młynów wodnych w dorzeczu Pilicy. Najstarsze z nich mają ponad 100 lat. Zbiór liczy ponad 30 "serc młynów".
makiety mostów na Pilicy i młynów wodnychkolekcja dawnych wag  przezmianów, żelazek, młynków do kawy i pieprzuunikatowa kolekcja kamieni młyńskich
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż