Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 14.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Oś rzeki Pilicy
Wystawa stałaotwarta (3938, 0.77)
historyczna, inżynieria wojskowa
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Najcenniejszym eksponatem prezentowanym na wystawie jest barka rzeczna typu "Szczupak" z początku XX wieku zbudowana w stoczni A. Wojan w Gdańsku. Łódź została skonstruowana ze stalowych blach łączonych nitami. Jej długość wynosi 17 metrów, a szerokość 2,7 metra. Barka została przywieziona na Pilicę z Warszawy w końcu lat 50. ubiegłego wieku. Wykorzystywano ją do transportu faszyny, kamieni i piasku podczas dokonywanej wówczas regulacji tomaszowskiego odcinka Pilicy.
Po zakończeniu robót porzucono łódź na brzegu rzeki, gdzie częściowo zatopiona i zasypana rzecznym mułem tkwiła przez następnych 30 lat. Kilka lat temu została wyciągnięta na brzeg i odmulona. Swoje nowe miejsce znalazła w Skansenie Rzeki Pilicy, gdzie przeszła gruntowny remont. W opinii znawców dawnego budownictwa okrętowego jest to jedna z najstarszych barek roboczych zachowanych do dziś w Polsce.

Kolejnym eksponatem jest przeciwdesantowa mina kotwiczna PDM - 3 Ja, służąca do zakładania zapór minowych w przybrzeżnej strefie morza lub na rzekach. Została ona przekazana Skansenowi w darze przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

W dziale "Oś rzeki Pilicy" stoi również fragment przęsła mostu na Pilicy w Brzustówce zbudowanego przez saperów w 1957 roku. Jest ono zachowaną częścią nieistniejącego już mostu desantowego konstrukcji inż. Bailey'a. Takie przeprawy stosowały wojska alianckie podczas II wojny światowej.

Za mostem znajduje się kuter holowniczy KH - 200, który został przekazany w sierpniu 2006 roku do Skansenu Rzeki Pilicy w ramach Programu Wychowania Patriotycznego i Promocji Obronności realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Kuter, służący do ustawiania na rzekach pływających przepraw mostowych dla czołgów, był ostatnio na wyposażeniu Jednostki Wojsk Inżynieryjnych w Krośnie Odrzańskim.

Na końcu symbolicznej osi rzeki stoi wieżyczka ratownika, która od lat 60. XX wieku znajdowała się przy kąpielisku w nadpilickiej przystani w Tomaszowie Mazowieckim.
barka rzeczna typu Szczupakmina kotwiczna PDM - 3kuter holowniczy KH - 200
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż