Znaki wodne świadczą, że papier grubości od 0,21 do 0,29 mm pochodził z piemonckich papierni.
Trzecia popularna nazwa biblii związana jest z nazwiskiem kardynała Mazarina, z którego biblioteki pochodzi pierwszy opisany przez bibliografów egzemplarz.
Do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy tej najcenniejszej książki świata, z czego tylko 20 kompletnych. Najwięcej w USA - 14..
Muzeum pelplińskie posiada dwutomową - jedyna w Polsce - wersję na papierze, mającą oryginalną XV-wieczną oprawę, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki. Całość obejmuje łącznie w dwóch tomach 641 kart zadrukowanych obustronnie w dwóch kolumnach o wymiarach 285 mm x 85 mm, zawierających 40-42 wierszy.
W 1929 r. księdze groziła sprzedaż za granicę, ale nie doszło do tego wyniku protestu prasy i towarzystw bibliofilskich. Wybuch II wojny światowej stworzył nowe zagrożenie. Biblię zamknięto w skórzanej walizie, wykonanej na zamówienie. Razem z nią schowano cenny Psałterz szkoły czeskiej z pocz. XVI w. i pracę ks. Antoniego Liedtkiego Biblia Gutenberga w Pelplinie.
Walizkę przewieziono do Warszawy, potem do Francji, Anglii i Kanady. Zdeponowana w oddziale Banku of Montreal w Ottawie przeleżała do 1958 r. Powróciła do kraju w 1959 r. razem z arrasami. Przekazano ją prawowitemu właścicielowi - bibliotece Seminarium Duchownego w Pelplinie.
|
|