Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 14.12.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Kultura mieszczańska w Toruniu w czasach Mikołaja Kopernika
Wystawa stałaotwarta (2292, 0.45)
historyczna, wnętrza mieszczańskie
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa mieści się w starannie odtworzonych wnętrzach XV - wiecznej kamienicy mieszczańskiej w typie tzw. domu - składu charakterystycznego dla średniowiecznych miast hanzeatyckich. Wnętrze kamienicy jest podzielone na dwa trakty. Na parterze od ulicy na szczególną uwagę zasługuje Wysoka Sień, zajmująca cały trakt, około 5 m. wysokości - główne pomieszczenie domu. Służyła ona celom mieszkalnym i handlowym.
W pomieszczeniu tym należy zwrócić uwagę na wielofunkcyjny węzeł komunikacyjny prowadzący do piwnic, na podwórze, do tylnej izby i na górne kondygnacje; na XV - wieczny belkowy strop pokryty XVIII - wieczną polichromią; i na znajdującą się we wschodniej ścianie dużą wnękę z obrzeżami z profilowanej cegły pomalowanymi na czerwono, tak charakterystyczną dla toruńskich sieni. W narożu południowo - zachodnim znajduje się częściowo zrekonstruowany fragment kuchni z kominem okapowym bez paleniska.

Z Wysokiej Sieni przechodzimy do izby w tylnym trakcie pochodzącej z II połowy XVI wieku, z płaskim stropem pokrytym XVIII - wieczną polichromią i wystrojem wnętrza (meble, rzemiosło, malarstwo), pochodzącym z XV, XVI i XVII stulecia. Do najciekawszych obiektów należą: gotycka szafa z dębowego drewna z XV/XVI wieku ozdobiona bogatą ażurową snycerką i polichromią, mosiężna misa do chrztu ze sceną zwiastowania NMP z początku XVI wieku, globus Ziemi z XVII wieku oraz dwa obrazy na drewnie: Św. Hieronim w celi, kopia z XVII wieku jednego z najwybitniejszych dzieł Albrechta Durera i Madonna z dzieciątkiem wśród róż ze szkoły Jana Petera Bruegla (1628 - 1642).

Z Wysokiej Sieni stromymi, XVII-wiecznymi schodami wspinamy się na galeryjkę, która prowadzi nas do "nadwieszonej izdebki" wbudowanej (wraz ze znajdującą się pod nią dolną izdebką) w Wysoką Sień w końcu XVII wieku - obecnie znajduje się w niej ekspozycja prezentująca kantorek kupca.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż