Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 24.01.2025. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Świat toruńskiego piernika
Wystawa stałaotwarta (2842, 0.55)
etnograficzna, rzemiosło
Oceny:  / 18
KiepskiBardzo dobry 
W pięknych wnętrzach XV-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, reprezentatywnej dla zamożnego patrycjatu toruńskiego prezentujemy ekspozycję przybliżającą życie codzienne mieszkańców Torunia z przełomu XV i XVI w. Poprzez aranżację scenograficzną ukazujemy miejsce pracy mistrza piernikarskiego, pokazujemy oryginalne klocki z XVII i XVIII wieku, pochodzące głównie z dwóch toruńskich warsztatów piernikarskich, które dały początek największym, XIX-wiecznym firmom: Gustawa Weesego i Hermana Thomasa.
Bardzo różnorodne formy piernikowe, często stanowiące małe arcydzieła sztuki, wykonywali utalentowani piernikarze bądź snycerze. Na wystawie można przyjrzeć się warsztatowi snycerskiemu, zrekonstruowanemu na podstawie późnośredniowiecznych przedstawień malarskich i rzeźbiarskich.

Pokazujemy również surowce niezbędne do przygotowania ciasta piernikowego. Mąkę i miód dostarczała, zasobna w produkty rolnicze, ziemia chełmińska. Również łatwo dostępne były egzotyczne przyprawy korzenne dzięki mieszkającej w Toruniu licznej grupie kupców-korzenników handlujących pieprzem, cynamonem, goździkami, gałką muszkatołową, imbirem, kardamonem i anyżem. Wszystkie te przyprawy prezentujemy na wystawie obok oryginalnych akcesoriów kupieckich. Zapraszamy zwiedzających do XVI-wiecznej piekarni, zrekonstruowanej na podstawie miniatur i rycin z tego okresu.

Z zachowanych w Toruniu dokumentów wynika, że od końca XVI w. było tu 40 piekarzy "chleba miętkiego i niewarzonego", w tym 4 piernikarzy. Każdy z nich posiadał swój warsztat rzemieślniczy. Sytuacja zmieniła się w czasach pruskich. Liczba piekarzy zaczęła się zmniejszać. Równolegle powstawały fabryki, wytwarzające pierniki w sposób zmechanizowany. Tradycyjne rzemiosło piernikarskie zaczęło podupadać. W fabrykach natomiast zwiększył się asortyment pierników konsumpcyjnych.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż