Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 19.01.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX
Wystawa stałaotwarta (5012, 0.97)
wnętrza dworskie
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa jest prezentacją typowych wnętrz wiejskiej ziemiańskiej rezydencji z XIX w. Wszystkie eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wnętrza zostały zaaranżowane tak aby oddać atmosferę średnio zamożnego dworu. Prezentowane są cztery pomieszczenia: salon, gabinet, jadalnia i sypialnia.Te właśnie pomieszczenia były uważane w XIX-wiecznej Polsce za najbardziej okazałe. Często meble i wyposażenie wnętrz sprowadzano z zagranicy, niejednokrotnie z Wiednia i Paryża.
Najbardziej reprezentacyjnym pokojem był salon. W nim kwitło życie towarzyskie i kulturalne dworu. Tutaj podejmowano gości i odbywały się uroczystości. Wystrój i umeblowanie salonu były więc najokazalsze. Znajdowały się tu przeważnie następujące meble: kanapa, duży stół, fotele, krzesła, serwantki, stolik do gier towarzyskich. W większości dworów stał również fortepian lub pianino. Nie szczędzono również pieniędzy na dywany, lustra, obrazy, świeczniki, makaty i kilimy.

Ważnym pomieszczeniem dworskim była także jadalnia. Wyposażona w wielki stół, kilkanaście krzeseł, okazały kredens, stojący zegar i pomocnicze meble. Królestwem dziedzica majątku był gabinet. Tu zapadały decyzje dotyczące spraw administracyjnych majątku, przechowywano księgi rachunkowe i inne dokumenty.

Umeblowanie gabinetu tworzyły biurko lub sekretera, krzesła, fotele, stół, biblioteka. Na ścianach zazwyczaj wisiały obrazy o tematyce wojennej oraz trofea myśliwskie i broń.

Część dworu przeznaczona dla państwa stanowiła sypialnia. Na wyposażenie sypialni składały się: łóżka, szafy, komody, w których trzymano odzież. bieliznę i pościel; ponadto parawany, klęczniki, szafki, ołtarzyk domowy. Ściany zdobiły obrazy o tematyce religijnej. Inne pomieszczenia we dworze wyposażano już o wiele skromniej, często przenoszono tam stare i zużyte meble. Liczba i przeznaczenie tych pokoi była zależna od wielkości dworu.
GabinetJadalniaSypialnia
Organizator: Dwór w Stryszowie
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż