Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 14.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Historia i sztuka dawna
Wystawa stałaotwarta (3354, 0.66)
historyczna, numizmatyczna, militaria
Oceny:  / 94
KiepskiBardzo dobry 
Wystawę otwiera w korytarzu ekspozycja XIX - wiecznych miedziorytów reprintów W.Hogartha, angielskiego XVIII - wiecznego rytownika, moralizatora. W kolejnych salach prezentujemy chronologicznie materiał związany z historią miasta Lęborka i Ziemi Lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta przez Zakon Krzyżacki oraz rozwój miasta jako ośrodka administracji i władzy lokalnej. Wiek XVII i XVIII reprezentują zabytki meblarstwa tego okresu i zbiór naczyń cynowych.
Część ikonograficzną wzbogacają XVIII i XIX wieczne mapy i fotografie miasta z lat 30. XX wieku.

I piętro ekspozycji historycznej zamyka aranżacja wnętrza kuchenno-jadalnego, które łączy tradycję kultury niemieckiej z kulturą powojennej ludności napływowej z Kresów Polskich. Ekspozycja łączy tradycję kultury niemieckiej i kultury ludności napływowej z Kresów Polskich po 1945 roku. Meble, wyposażenie i drobne przedmioty sugerują nawarstwianie się wielu elementów różnych kultur, które współistnieją, przenikają się. Stąd obok siebie egzystują życiem przedmiotu kilimy wileńskie, ale i typowy pomorski kredens.

Na III piętrze znajduje się wystawa numizmatyczna z zabytkami monet od okresu starożytności poprzez średniowiecze ze wskazaniem na teren miasta Lęborka, okres nowożytny, mennictwo państw rozbiorowych dla ziem polskich oraz monety z początku XX wieku i okresu międzywojennego polskie i obce.

Na tym piętrze znajduje się również gabinet Paula Nipkowa z aranżacją wnętrza z epoki i informacjami o znanym Lęborczaninie i jego badaniach nad przesyłaniem obrazu na odległość oraz schemat tzw. tarczy Nipkowa, który to element posłużył do skonstruowania odbiornika telewizyjnego.

Zabytkami reprezentującymi militaria są - począwszy od okresu wczesnego średniowiecza - siekierki, topory aż po przykłady broni białej, XVIII w. oraz, XIX i XX wiecznej broni palnej (pistolet kapiszonowy, sztucery myśliwskie, pistolety bębenkowe). Kolekcję uzupełniają elementy XIX wiecznej zbroi ozdobnej.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Organizator: Muzeum w Lęborku
Miejsce: I piętro
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż