Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 26.06.2022. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Józef Czechowicz 1903-1939
Wystawa stałaotwarta (1774, 0.42)
biograficzna
Oceny:  / 3
KiepskiBardzo dobry 
Celem wystawy jest przybliżenie biografii literackiej autora błyskawicy szerszemu kręgowi odbiorców. Znalazły się na niej m.in. dokumenty, zdjęcia, rękopisy, tomiki poetyckie wydane za życia poety oraz powojenne wydania jego twórczości. Pierwsza część wystawy, zatytułowana "Lublin - Warszawa - Lublin", przedstawia koleje losu autora "Kamienia". Druga część pt. "Między Arkadią a Apokalipsą" zachęca nas do bliższego zapoznania się ze spuścizną literacką autora.
Pierwsza część wystawy, zatytułowana "Lublin - Warszawa - Lublin", przedstawia koleje losu autora "Kamienia". Ukazuje w porządku chronologicznym dzieciństwo i lata szkolne poety, etapy pracy nauczycielskiej, rozwój poetycki, począwszy od debiutu, okres pracy dziennikarskiej, inicjatywy organizatorskie, różnorodność zainteresowań, okres przejmowania roli przywódcy młodej poezji, całość dorobku literackiego, świadectwa pamięci o poecie i jego twórczości. Największą grupę eksponatów stanowią tutaj fotografie, czasopisma archiwalne oraz fotokopie rękopisów, będące obszerną dokumentacją biografii poety, jak również doskonałym źródłem informacji o życiu literackim Lublina w okresie międzywojennym.

Druga część ekspozycji pt. "Między Arkadią a Apokalipsą" zachęca nas do bliższego zapoznania się ze spuścizną literacką autora "ballady z tamtej strony" oraz wędrówki w świat jego poetyckiej wyobraźni.

Obsesyjnym motywem pojawiającym się w tej twórczości jest śmierć, intuicja zbliżającej się katastrofy, której autor przeciwstawia wyidealizowaną krainę łagodności i uspokojenia. Koncepcja wystawy ogniskuje się wyraźnie wokół tych dwóch motywów, które wyeksponowano poprzez odpowiedni dobór tekstów i prac malarskich oraz aranżację plastyczną.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Autorzy: scenariusz - Ewa Łoś opracowanie plastyczne - Barbara i Stanisław Bałdygowie
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż