Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 08.08.2022. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Kolekcja darów jubileuszowych
Wystawa stałaotwarta (1785, 0.42)
biograficzna, wnętrza dworskie
Oceny:  / 6
KiepskiBardzo dobry 
Stała wystawa urządzona została w pomieszczeniach spiżarni, "pokoju ciemnego" oraz dawnego gabinetu. Prezentowane są na niej adresy hołdownicze i dary, które otrzymała Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Pozostałą część ekspozycji dworku stanowią pomieszczenia mieszkalne (gabinet, sień, jadalnia), urządzone zgodnie z duchem epoki. Poza frekwencją ciągłą udostępnia się "Pokój Kredensowy", kuchnię oraz dwa pokoje na piętrze - pokój i pracownię Marii Dulębianki.
Do najcenniejszych eksponatów należą rękopisy utworów Marii Konopnickiej Z przeszłości. Fragmenty dramatyczne (1879), Z włamaniem (1892) oraz listy poetki i innych pisarzy polskich, m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich.

Unikatową kolekcję stanowią adresy hołdownicze i dary, które Konopnicka otrzymała w 1902 r. z okazji jubileuszu ćwierćwiecza pracy literackiej od różnych towarzystw, instytucji i osób prywatnych. Muzeum posiada również dokumenty dotyczące córek poetki oraz zbiory związanie z historią rodzin mieszkających w dworku przed Konopnicką.

Zbiory uzupełnia duża kolekcja oryginalnych dzieł Konopnickiej, czasopism z XIX i początku XX w. oraz opracowań współczesnych - dotyczących życia, twórczości i działalności poetki.

Na ekspozycji można zobaczyć również: największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki, mieszkającej w dworku wraz z Konopnicką w latach 1903-1910, znakomitej malarki przełomu XIX/XX w., oryginalne ilustracje do utworów Konopnickiej znanych polskich artystów, m.in.: Jana Marcina Szancera, Bogdana Zieleńca, Józefa Czerwińskiego, Zofii Fijałkowskiej, Danuty Imielskiej, Stanisława Kaczora Batowskiego, jedną z większych w Polsce kolekcji stylowych kałamarzy i przyborów na biurko z XIX i początku XX wieku, dużą kolekcję medali autorskich z wizerunkami pisarzy i sławnych Polek.
Gabinet poetkiSecesyjna jadalnia
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2022  Testa Software - witryna na sprzedaż