Stała wystawa urządzona została w pomieszczeniach spiżarni, "pokoju
ciemnego" oraz dawnego gabinetu. Prezentowane są na niej adresy
hołdownicze i dary, które otrzymała Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia
pracy pisarskiej. Pozostałą część ekspozycji dworku stanowią pomieszczenia mieszkalne (gabinet, sień, jadalnia), urządzone zgodnie z duchem epoki.
Poza frekwencją ciągłą udostępnia się "Pokój Kredensowy", kuchnię oraz
dwa pokoje na piętrze - pokój i pracownię Marii Dulębianki.
|
Do najcenniejszych eksponatów należą rękopisy utworów Marii Konopnickiej Z przeszłości. Fragmenty dramatyczne (1879), Z włamaniem (1892) oraz listy poetki i innych pisarzy polskich, m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich.
Unikatową kolekcję stanowią adresy hołdownicze i dary, które Konopnicka otrzymała w 1902 r. z okazji jubileuszu ćwierćwiecza pracy literackiej od różnych towarzystw, instytucji i osób prywatnych. Muzeum posiada również dokumenty dotyczące córek poetki oraz zbiory związanie z historią rodzin mieszkających w dworku przed Konopnicką.
Zbiory uzupełnia duża kolekcja oryginalnych dzieł Konopnickiej, czasopism z XIX i początku XX w. oraz opracowań współczesnych - dotyczących życia, twórczości i działalności poetki.
Na ekspozycji można zobaczyć również: największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki, mieszkającej w dworku wraz z Konopnicką w latach 1903-1910, znakomitej malarki przełomu XIX/XX w., oryginalne ilustracje do utworów Konopnickiej znanych polskich artystów, m.in.: Jana Marcina Szancera, Bogdana Zieleńca, Józefa Czerwińskiego, Zofii Fijałkowskiej, Danuty Imielskiej, Stanisława Kaczora Batowskiego, jedną z większych w Polsce kolekcji stylowych kałamarzy i przyborów na biurko z XIX i początku XX wieku, dużą kolekcję medali autorskich z wizerunkami pisarzy i sławnych Polek.
|
|