Wystawa stanowi niezwykły spektakl światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, dioramy, zdjęcia, modele. Prezentuje elementy przyrody ożywionej i nieożywionej parku narodowego, historię postania Gór Świętokrzyski począwszy od paleozoiku poprzez mezozoik i kenozoik oraz wpływ działalności człowieka od najdawniejszych czasów na przyrodę tego terenu. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa benedyktynów.
|
Zwiedzanie rozpoczyna się od sali z makietami: współczesnego krajobrazu terenu Parku i jego okolic oraz makiety przedstawiającej pierwotny krajobraz, zanim człowiek zaczął przekształcać teren. Można obejrzeć film o historii, powstaniu, oraz głównych zadaniach i walorach Świętokrzyskiego Paku Narodowego. W formie dioram przestawiono działalność człowieka na tym terenie począwszy od starożytnego hutnictwa żelaza, osadnictwa, poprzez hutnictwo szkła i gospodarkę leśną.
W kolejnej sali można zapoznać się z geologicznymi i paleontologicznymi dziejami Gór Świętokrzyskich począwszy od paleozoiku, poprzez mezozoik i kenozoik. Poszczególne okresy prezentowane są w formie podświetlonych plansz, modeli wymarłych zwierząt, ich skamieniałości oraz śladów utrwalonych w skałach.
W dalszej części wystawy przedstawione są ekosystemy leśne ŚPN, gdzie można zobaczyć zwierzęta, rośliny i grzyby żyjące w jodłowym borze mieszanym zwanym jedliną polską, buczynie, borze sosnowym. W dalszej części gołoborze z zarastającym je pionierskim lasem - jarzębiną świętokrzyską oraz Góra Chełmowa, gdzie można zapoznać się z życiem mrówek.
W kolejnych salach przybliżony zostanie niewidoczny, ale niezwykle bogaty i ważny przyrodniczo świat organizmów żyjących w martwym, rozkładającym się drewnie. Martwe drewno to niezbędny element naturalnej puszczy. Jest ono domem, schronieniem, miejscem życia dla wielu zwierząt, roślin i grzybów.
|
|