Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 27.05.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Ekspozycja przyrodnicza
Wystawa stała 01.12.2010 - ... - otwarta (2726, 0.56)
przyrodnicza
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa stanowi niezwykły spektakl światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, dioramy, zdjęcia, modele. Prezentuje elementy przyrody ożywionej i nieożywionej parku narodowego, historię postania Gór Świętokrzyski począwszy od paleozoiku poprzez mezozoik i kenozoik oraz wpływ działalności człowieka od najdawniejszych czasów na przyrodę tego terenu. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku, będącym częścią kompleksu zabudowań klasztornych dawnego opactwa benedyktynów.
Zwiedzanie rozpoczyna się od sali z makietami: współczesnego krajobrazu terenu Parku i jego okolic oraz makiety przedstawiającej pierwotny krajobraz, zanim człowiek zaczął przekształcać teren. Można obejrzeć film o historii, powstaniu, oraz głównych zadaniach i walorach Świętokrzyskiego Paku Narodowego. W formie dioram przestawiono działalność człowieka na tym terenie począwszy od starożytnego hutnictwa żelaza, osadnictwa, poprzez hutnictwo szkła i gospodarkę leśną.

W kolejnej sali można zapoznać się z geologicznymi i paleontologicznymi dziejami Gór Świętokrzyskich począwszy od paleozoiku, poprzez mezozoik i kenozoik. Poszczególne okresy prezentowane są w formie podświetlonych plansz, modeli wymarłych zwierząt, ich skamieniałości oraz śladów utrwalonych w skałach.

W dalszej części wystawy przedstawione są ekosystemy leśne ŚPN, gdzie można zobaczyć zwierzęta, rośliny i grzyby żyjące w jodłowym borze mieszanym zwanym jedliną polską, buczynie, borze sosnowym. W dalszej części gołoborze z zarastającym je pionierskim lasem - jarzębiną świętokrzyską oraz Góra Chełmowa, gdzie można zapoznać się z życiem mrówek.

W kolejnych salach przybliżony zostanie niewidoczny, ale niezwykle bogaty i ważny przyrodniczo świat organizmów żyjących w martwym, rozkładającym się drewnie. Martwe drewno to niezbędny element naturalnej puszczy. Jest ono domem, schronieniem, miejscem życia dla wielu zwierząt, roślin i grzybów.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Organizator: Muzeum Przyrodnicze ŚPN na Świętym Krzyżu, Świętokrzyski Park Narodowy
Czynna: - 8.00 do 16.00 od 1 listopada do 31 marca, 9.00 do 17.00 od 1 kwietnia do 31 października
Bilety: 8,00 zł; ulgowy 4,00 zł.
Kontakt: Janusz Kuszewski - kustosz Muzeum, 41 31 77 087; 669 940 042
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż