Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 14.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Gabinet pisarza
Wystawa stałaotwarta (6814, 1.35)
biograficzna, wnętrza dworskie
Oceny:  / 10
KiepskiBardzo dobry 
Wyposażenie gabinetu: meble, obrazy, książki oraz dary jubileuszowe Sienkiewicz przywiózł do Oblęgorka w 1902 r. z warszawskiego mieszkania. Stojące na pierwszym planie solidne dębowe biurko pisarz zakupił specjalnie do tego pomieszczenia i przy nim tworzył m. in. fragmenty W pustyni i w puszczy. Natomiast mahoniowe biureczko należało do pierwszej żony Sienkiewicza - Marii z Szetkiewiczów. Na tym biurku w owalnej, czarnej ramce stoi jej zdjęcie. Była to ukochana żona Sienkiewicza.
W całym muzeum jest bardzo dużo darów jubileuszowych, które Sienkiewicz otrzymał od osób prywatnych, instytucji, a nawet miast. Na biblioteczce obrotowej stoi miniaturka pomnika Unii Lubelskiej - dar od mieszkańców Lublina, obok na biurku, srebrna statuetka dwóch pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego - dar miasta Poznania. Na regale kaseta z herbem Litwy Pogonią i nazwami miejscowości opisanych w Potopie. Wewnątrz znajdują się fotografie tych miejsc. W wykuszu stoi bogato zdobiony fotoplastykon z fotografiami - dar od mieszkańców Witebska.

Kolejne dary ustawiono na biurku mahoniowym. Jest to zegar alabastrowy z dedykacją: Henrykowi Sienkiewiczowi, pamiątka z Dzikich Pól"; ozdobiony srebrną statuetką Polonii, na kuli spod Beresteczka i na kurhanie stepowym. Obok leżą trzy kule, największa to kula szwedzka wydobyta z murów klasztoru Jasnogórskiego - dar od Paulinów, mniejsza to kula kozacka spod Zbaraża, trzecia najmniejsza pochodzi z bitwy pod Szczekocinami. Obok małe działko, zwane wiwatówką dworską", które jest darem od zaprzyjaźnionej rodziny Firlejów.

W gabinecie umieszczono także kolekcję broni bliskowschodniej oraz trofea myśliwskie: rogi antylop afrykańskich oraz łeb łosia upolowanego w Dubnikach na Litwie. Przedmioty te świadczą o zamiłowaniu Sienkiewicza do podróży, podkreślają także myśliwską pasję pisarza.

W Pałacyku znajdują się piękne piece, które są przykładem kunsztu XIX - wiecznych kaflarzy i zdunów.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż