Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 14.12.2024. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Palarnia
Wystawa stałaotwarta (4640, 0.92)
biograficzna, wnętrza dworskie, malarstwo
Oceny:  / 6
KiepskiBardzo dobry 
Wyposażenie palarni nie zachowało się do naszych czasów. Umeblowano ją zatem zgodnie z panującą za życia pisarza modą a wyglądem zbliżono do sal poprzednich. Użyto w tym celu kompletu mebli biedermeierowskich. Na wprost rozsuwanych drzwi wisi tkanina buczacka, przetykana złotą nitką, pochodząca z manufaktury Potockich. Nad nią ostatni malowany przez Pochwalskiego portret Sienkiewicza. Artysta rozpoczął pracę nad nim w 1915 roku w Wiedniu, ale ukończył swe dzieło dopiero po śmierci pisarza.
Z lewej strony tkaniny umieszczono obraz Adama Setkowicza Wizja Sienkiewicza namalowany w 1912 roku. Autor przedstawił na nim pisarza i postacie z jego utworów podążające w pochodzie ku niemu. Pod nim mały olejny obrazek w złotych ramkach autorstwa Jadwigi Janczewskiej. Malarka przedstawiła widok na fragment parku w Oblęgorku z oryginalną drewnianą balustradą tarasu.

Kolejną ścianę zdobi tkanina kultowa z motywem mihrabu, przywieziona przez pisarza z podróży do Turcji. Centralny motyw otaczają bogate aplikacje w formie medalionów wyszywanych złotymi i srebrnymi nićmi. Są to arabskie napisy sławiące Allacha. W rogu stoi stolik służący do gry w szachy, a po rozłożeniu również do gry w karty. Nad nim wiszą fotografie o charakterze dokumentalnym. Wyżej prezentowane jest zdjęcie z polowania u hrabiego Reya w Przecławiu pochodzące z 1903 roku. Pisarz gościł tam wraz z synem Henrykiem Józefem. Niżej fotografia wnętrza jadalni wykonana w 1916 r. przez Edmunda Kulewskiego. Między innymi na niej wzorowano się w 1971 r. przy urządzaniu tego pomieszczenia.

W pobliżu drzwi do sypialni znajdują się dwa obrazki malowane przez córkę pisarza Jadwigę Sienkiewiczównę (późniejszą panią Korniłowicz). Są to Chata nad stawem w Oblęgorku i Dojście do Ursusa w Oblęgorku. Córka pisarza studiowała malarstwo we Francji, później zajęła się tłumaczeniem książek z języka francuskiego i angielskiego.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż