Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.04.2025. (0,)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Sypialnia
Wystawa stałaotwarta (2379, 0.46)
biograficzna, wnętrza dworskie, malarstwo
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Stojący na szafce nocnej kubek do picia wody mineralnej z kolorowym wizerunkiem Sienkiewicza jest dowodem ogromnej popularności pisarza oraz pomysłowości zarówno wielbicieli jak i rzemieślników. Nad szafką wisi fotografia ze Zjazdu Wychowanków Szkoły Głównej, który odbył się w Warszawie 6.VI.1903 r. Na zdjęciu pisarz znajduje się w towarzystwie m.in. Świętochowskiego, Boduena de Curtenay co dokumentują umieszczone pod fotografią autografy.
Sypialnia była udostępniona zwiedzającym dopiero w 1974 roku. Jej urządzenie przeciągało się między innymi z powodu trudności z ustaleniem autentyczności przewidzianych do tego wnętrza mebli. Przy rekonstrukcji konsultowano się z byłą gospodynią pisarza - Marią Lutówną oraz jego synową - Zuzanną Sienkiewiczową. Z oryginalnych przedmiotów sypialnia posiada najważniejsze ze względu na jej funkcje sprzęty: rzeźbione dębowe łóżko i należącą do kompletu szafkę nocną. Lustro w złoconej ramie, intarsjowany sekretarzyk, komodę, wyściełany taboret oraz fotele umieszczono w sypialni nawiązując do jej pierwotnego wyglądu.

Nad łóżkiem, na tkaninie pochodzenia afrykańskiego, wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest on darem dla muzeum od oo. Paulinów z Jasnej Góry. Sadzą oni, że obraz ten jest bardzo podobny, a może identyczny z tym, który pisarz otrzymał od nich z okazji jubileuszu. Ozdobą sypialni jest również XIX- wieczny dalekowschodni parawan wykonany z czarnej laki.

Na dużej komodzie stoi kolejny sepet, wykonany z drewna, tektury i skóry przez syna pisarza - Henryka Józefa. Mebelek zdobiony jest złoceniami.. Bezpośrednio nad nim wisi alegoryczne zdjęcie, będące darem jubileuszowym od francuskiego artysty Nadara. Pod fotografią widnieje podpis:  Chrystus vincit a >>Qvo vadis
Fragment ekspozycjiSepet
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż