Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 24.01.2025. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Porcelana tułowicka
dar Antoniego Bilońskiego
Wystawa stałaotwarta (4516, 0.86)
sztuka, porcelana, art deco
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Zasadniczy zrąb kolekcji stanowi porcelana stołowa, oprócz niej w zbiorze znajdują się figurki i przykłady wyrobów unikatowych, jak choćby wspaniała, ręcznie dekorowana waza z okresu międzywojennego. Wśród porcelany stołowej wyróżniają się naczynia neostylowe, często z bogatą dekoracją oraz formy projektowe w duchu "art deco" - geometryzującego wzornictwa przełomu lat 20. i 30. XX wieku.
Sala I - Historia ceramiki na Górnym Śląsku od młodszej epoki kamienia do opolskiej malowanej porcelany. Ekspozycja stanowi przegląd od naczyń pochodzących z badań archeologicznych na terenie Śląska Opolskiego.Najstarsze przykłady powstawały w młodszej epoce kamienia (neolicie), najmłodsze - w średniowieczu. Dwie gabloty poświęcono fajansarni prószkowskiej - zabytki w jednej z gablot zostały wypożyczone z Muzeum w Gliwicach, które posiada najbogatszą na Śląsku kolekcję fajanasu prószkowskiego. Prezentowane są także dziewiętnastowieczne wyroby tułowickie - fajans i pierwsze wyroby porcelanowe. Jako ciekawy przykład oryginalnej tradycji ceramicznej zaprezentowano tzw. opolską malowaną porcelanę - przedmioty zdobione przez twórczynie ludowe barwnymi wzorami inspirowanymi zdobnictwem kroszonek.

Sala II i III - Tułowice od Schlegelmilcha do Porcelitu. Wystawa jest prezentacją podarowanej Muzeum Śląska Opolskiego w 2004 r. kolekcji Antoniego Bilońskiego, uzupełnioną wyrobami tułowickimi zgromadzonymi przez muzeum. W kolejnych salach przezentowana jest porcelana produkowana w wytwórniach Reinholda Schlegelmilcha w Suhl (Turyngia) i Tułowicach, a także naczynia powstałe po II wojnie światowej, kiedy tułowicką fabrykę upaństwowiono i przestawiono na wyrób porcelitu.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż