Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... poniedziałek, 28.04.2025. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Przyroda Górnego Śląska. Wody i mokradła
Wystawa stałaotwarta (2900, 0.56)
przyrodnicza
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa jest jedną z pierwszych tego typu wystaw w Polsce. Po raz pierwszy ekspozycja przyrodnicza jest nie tylko naturalna w formie, ale również realistyczna w treści. Tego typu połączenia niezwykle rzadko przedstawiano w przyrodniczych prezentacjach muzealnych. Przy pomocy dioram przedstawiono zachodzące (w środowiskach związanych z wodą) naturalne procesy, których zaobserwowanie w przyrodzie jest często bardzo trudne nawet dla specjalisty.
Relacje drapieżca-ofiara czy życie rodzinne zwierząt fascynują, jednak trwają zbyt krótko lub są ukryte przed okiem człowieka. Konstrukcja ekspozycji pozwala zwiedzającemu osobiście uczestniczyć w tych intymnych procesach natury. Do minimum ograniczyliśmy opisy na ekspozycji. Obraz i dźwięk są głównymi nośnikami informacji.

Tworząc poszczególne dioramy staraliśmy się przedstawić procesy biologiczne w taki sposób, aby każdy nauczyciel biologii, niezależnie od szczebla nauczania, mógł wykorzystać naszą wystawę w procesie nauczania biologii w szkole. Niespotykane, nie tylko w skali Polski, jest niesłychanie wierne odwzorowanie nie tylko zwierząt - aktorów "widowiska muzealnego" - ale również niezwykle staranne przygotowanie "scenografii" - wycinków naturalnego środowiska, w których rozgrywa się "akcja" tego spektaklu.

"Naturalne biotopy" powstały w pracowni preparatorskiej Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i są w całości efektem wielu prób i doświadczeń. Podkreślić należy, że instalacje te oraz preparaty roślinne to nowatorskie i niespotykane na tak wielką skalę działania w tym zakresie w Polsce.

Należy zwrócić również uwagę na rolę w inscenizacjach wystawy, wykonanych w Pracowni Preparacji Zwierząt Działu Przyrody, dermoplastów przedstawicieli naszej fauny. Pracownia ta jest najlepszą tego typu w kraju i liczącą się w skali Europy. Efekty jej pracy do złudzenia przypominają żywe zwierzęta.
Na realizację części poświęconej środowiskom wodno-błotnych Górnego Śląska czekaliśmy długie cztery lata- Mamy nadzieję, że uzyskane efekty przynajmniej w części usprawiedliwią i zrekompensują tak długi czas oczekiwania.
Przyroda Górnego Śląska - lasy, wody, mokradłaPrzyroda Górnego Śląska - lasy, wody, mokradła
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż