Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 13.04.2024. (4,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Galeria sztuki gotyckiej
Wystawa stałaotwarta (1940, 0.4)
sztuka, malarstwo, rzeźba gotycka, sakralna
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Zgromadzone dzieła stanowiły głównie wyposażenie kościołów. Tworzyły wraz z architekturą niepowtarzalny klimat gotyckich świątyń. Czas ich powstania przypada na lata od ok. połowy XIV do 1. połowy XVI wieku, czyli na okres dojrzałego i późnego stylu gotyckiego. Pochodzą z Pomorza, głównie z terenu dawnych ziem krzyżackich - w tym najliczniejsza grupa z Torunia - ze Śląska oraz pojedyncze przykłady z Wielkopolski i Małopolski. Prace na wystawie rozmieszczone są w układzie chronologicznym.
W warsztatach toruńskich powstały w 2. ćw. XIV wieku figury Marii Bolesnej i Św. Jana Ewangelisty . Rzeźby należały do grupy Ukrzyżowania, która umieszczona była na belce tęczowej w kościele Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty w Toruniu. Z tego samego czasu pochodzą rzeźby z Iławy oraz Maria Bolesna z Gostkowa. Z 2. poł. XIV wieku pochodzą dwa skrzydła tryptyku ze Złotego Stoku, przedstawiające Świętych Pańskich. Wykonawcą był warsztat śląski, pozostający pod wpływem Mistrza Madonn na Lwie. Podobne cechy stylowe charakteryzują znacznie późniejszy Ołtarz Czterech Dziewic, przedstawiający a rzeźbionych awersach tronującą Marię z Dzieciątkiem w otoczeniu czterech świętych, a na skrzydłach - apostołów.

Malarstwo gotyckie najpełniej wypowiedziało się w nastawach ołtarzowych (retabulum, ołtarz szafiasty), które przybierały kształt tryptyków (gdy do środkowej szafy dodane były dwa skrzydła) lub pentaptyków (gdy były dwie pary skrzydeł) i poliptyków (gdy skrzydeł było więcej). Dzieła te często nie miały charakteru czysto malarskiego. Łączyły, szczególnie w początkowym okresie, rzeźbę lub płaskorzeźbę, która zdobiła awersy, czyli otwartą (świąteczną) część ołtarza z malarstwem, które występowało na rewersach. Prezentowane na wystawie zabytki powstały głównie w warsztatach śląskich w 2. poł. XV i 1. poł. XVI wieku. Wyjątkiem jest obraz wykonany w warsztacie toruńskim z przedstawieniem Chrystusa Zbawiciela Świata z ok. 1500 roku.
Miejsce: Parter wschodniego skrzyła Ratusza
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż