Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 14.11.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dawny Toruń. Historia i rzemiosło artystyczne 1233-1793
Wystawa stałaotwarta (1928, 0.39)
sztuka, rzemiosło artystyczne
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja ma na celu ukazanie dziejów Torunia od lokacji Starego (1233 r.) i Nowego Miasta (1264 r.) począwszy, po ostatnie lata samodzielności w XVIII w., ze szczególnym uwzględnieniem działalności toruńskich rzemieślników, kształtujących pomyślność miasta w ciągu wieków. Różnorodności prezentowanych zagadnień odpowiada bogactwo materiału zabytkowego: od wyrobów rzemieślniczych z okresu średniowiecza i czasów nowożytnych, poprzez liczne pamiątki cechowe, fragmenty i detale architektoniczne.
W tematykę toruńską wprowadzają dwie XVIII-wieczne panoramy miasta, stanowiące cenne źródło informacji ikonograficznych. W 1233 r. Toruń (wspólnie z Chełmnem) otrzymał przywilej lokacyjny z szerokimi uprawnieniami samorządowymi. Powołane zostały władze, powstała kancelaria i pojawiła się konieczność uwierzytelniania wystawianych dokumentów pieczęciami miasta. Wśród eksponatów znajduje się nie tylko kilka rekonstrukcji dawnych pergaminów, ale i trzy najstarsze tłoki pieczętne Torunia.

Tłok pierwszej toruńskiej pieczęci prawdopodobnie zaginął; jego odcisk zachował się przy dokumencie z 1262 r. W roku 1264, na mocy odrębnego przywileju, założono Nowe Miasto Toruń, które aż do czasu połączenia obu miast (1454 r.) również miało własny samorząd, kancelarię i pieczęcie z własnym herbem. W zbiorach Muzeum zachowały się tłoki pieczętne obu Miast; najstarsze z nich to tłok tzw. pieczęci Maryjnej i pieczęci Świętojańskiej, oba ze Starego Miasta, a także reprezentujący Nowe Miasto tłok pieczęci z wyobrażeniem drewnianej wieży strażniczej między tarczami krzyżackimi i gwiazdami. Jest to mosiężna płytka z napisem w otoku, pochodząca z końca XVIII w.

Z wymienionych pieczęci staromiejskich najstarszy jest tłok pieczęci Maryjnej. Przedstawiona jest na nim Madonna z Dzieciątkiem, siedząca na tronie pomiędzy wieżami. Tłok powstał ok. 1280-1305 r.; jest to płytka mosiężna wygrawerowana prawdopodobnie przez złotnika toruńskiego, który wzorował się na pieczęci znaneJ z 1262 r.
Miejsce: Parter zachodniego skrzydła Ratusza, w gotyckim wnętrzu dawnych sukiennic
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż