Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 14.12.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Sala królewska. Poczet Królów Polskich
Wystawa stałaotwarta (2426, 0.48)
malarstwo, wnętrza
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Na co dzień Sala ta była miejscem posiedzeń III Ordynku (tzw. rada 60 mężów). Rada ta w samorządzie reprezentowała interesy rzemieślników i drobnych kupców. W Sali miały w miejsce również inne wydarzenia - jak opisał kronikarz w tej izbie, kiedy ma być ogłoszony wyrok śmierci winnych zbrodni ze stanu szlacheckiego, wtedy tamże zasiada burgrabia królewski z całym Magistratem i żąda ogłoszenia przez sekretarza wyroku śmierci przyprowadzonemu z więzienia winowajcy.
Zapewne miało to związek z sąsiednią salą, w której w okresie nowożytnym odbywały się posiedzenia Sądu Rady Miejskiej.

Jednym z dekoracyjnych elementów sali był marmurowy kominek oraz piec wykonany z ozdobnych kafli. O jej reprezentacyjnym - królewskim - charakterze świadczy zachowany portal, wyrażający poprzez łacińskie inskrypcje, jak i alegoryczne figury bogate treści o wymowie państwowej i politycznej. Osadzone w nim intarsjowane drzwi z 1738 roku nawiązują do tych treści - gloryfikują ówczesnych władców polskich. Jeden z wizerunków, znajdujący się w płycinie drzwi, przedstawia cesarza rzymskiego - Oktawiana Augusta - który ma rysy twarzy króla Augusta III; ukazano w ten sposób monarchę jako władcę doskonałego. Podobną wymowę mają drzwi z 1765 roku umieszczone w południowej ścianie sali - przedstawiają króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z herbem Rzeczypospolitej w dolnej płycinie, a na odwrocie z alegorią Architektury. Całość zawiera o bogaty program ikonograficzny, sławiący króla jako mężnego i potężnego monarchę, a także erudytę i mecenasa sztuk pięknych.

W 1964 roku, po remoncie kapitalnym Ratusza, w sali tej umieszczono "Poczet królów polskich", liczący 24 portrety. Osiemnaście z nich stanowi najstarszy w Polsce tego typu zestaw wizerunków wykonanych na konkretną okoliczność z pobudek ideowo-politycznych. Ufundowany został przez Radę Torunia przed 1645 rokiem.
Fragment ekspozycji
Miejsce: I piętro Ratusza w północno-wschodnim narożniku
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż