Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... sobota, 14.12.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Skarb ze Skrwilna. Skarb z Nieszawy
Wystawa stałaotwarta (1975, 0.39)
sztuka, złotnictwo
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Skarb ze Skrwilna, zespół renesansowej i manierystycznej biżuterii oraz srebrnych naczyń i sprzętów stołowych, pozyskany został w 1961 roku podczas prac archeologicznych prowadzonych przez toruńskie Muzeum w Skrwilnie, na ziemi dobrzyńskiej (niedaleko Rypina). Rangę tego znaleziska porównać można jedynie z monarszym skarbem ze Środy Śląskiej (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), zaś poszczególne klejnoty - z kilkoma zaledwie zespołami z polskich zasobów, miedzy innymi z kameryzowanymi aplikacjami.
Wyjątkowe znaczenie tego zespołu jest pochodną jego przynależności do określonej rodziny, domu; dzięki temu skarb jest rodzajem unikalnego dokumentu, ukazującego stopień zamożności reprezentanta średniej szlachty z centralnej części Rzeczpospolitej w 1. połowie XVII wieku.

Zespół ten stanowią: cztery bransolety (manele), z których dwie stanowią parę, sześć łańcuchów, w tym jeden kameryzowany; dwa fragmenty łańcuchów, z których jeden zdobiony jest emalią; cztery pierścienie, niezwykłej urody; europejskiej klasy zawieszenie z figurą Fortuny; szesnaście guzów do żupana trzech typów, z czego dwa zespoły kameryzowane; pas oraz pięćdziesiąt jeden pereł stanowiących niegdyś być może naszyjnik. Wśród sreber stołowych znalazły się: augsburskie lavabo (misa z dzbanem - nalewką do umywania rąk), kufel, dwie pary świeczników, nożyce do objaśniania świec oraz dwanaście łyżek. Biżuteria w większości wykonana była w Polsce, zaś naczynia w lokalnych ośrodkach złotniczych - Toruniu i Brodnicy. Skarb był celowo zapakowany do drewnianej skrzyni, po której pozostał jedynie skorodowany zamek. Świadczy o tym miedzy innymi sposób przechowywania świeczników - z tulejami do świec odkręconymi i schowanymi w podstawach.

Właścicielem skarbu był Stanisław Piwo herbu Prawdzic, podczaszy płocki, elektor z województwa płockiego oraz jego żona Zofia Magdalena, córka Jana Loki, herbu Rogala, starosty borzechowskiego. Członkowie rodziny Piwów mieszkający w Płockiem, Bełzkiem i ziemi dobrzyńskiej.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż