Wystawa łączy dwie cenne kolekcje Muzeum: zespół XVII i XVIII-wiecznych kartuszy herbowych oraz portrety - w większości właśnie z herbem w tle - przedstawicieli najważniejszych rodów szlacheckich żyjących na terytorium obecnego regionu Warmii i Mazur. Portrety pochodzą z końca XVI do XIX wieku. Obie kolekcje łączy element herbu, znaku rodziny i własności, a zarazem jej godła i pieczęci. Znaku, świadczącym o przynależności do stanu szlacheckiego.
|
Metalowe, złocone lub srebrzone katusze herbowe, które na wystawie spełniają już tylko funkcję pięknych przedmiotów rzemiosła artystycznego, były niegdyś obok chorągwi, płyt nagrobnych czy nagrobków- elementem artystycznej oprawy grobu i epitafium zmarłego szlachcica. Tradycja herbowych kartuszy nagrobnych wywodzi się ze średniowiecznego ceremoniału pogrzebowego, kiedy to nad grobem rycerza zawieszano części jego uzbrojenia, wśród którego była też jego tarcza ze znakiem herbowym.
Na wystawie zaprezentowano kartusze herbowe i portrety przedstawicieli takich rodów jak:Arnim, Auerswald, Borck, Bredow, Doenhoff, Dohna, Egloffstein, Eulenburg, Groeben, Holstein-Beck, Kanitz, Katte, Kreytzen, Kuenheim, Lehndorff, Oelsnitz, Offenberg, Rautter, Schlieben, Schwerin, Stolberg-Wernigerode, Tettau, Wittingshoff.
|
|