Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 12.12.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Mistrzowie portretu
Wystawa stałaotwarta (2410, 0.48)
malarstwo, sztuka
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Wystawa prezentuje jedną z najcenniejszych kolekcji Muzeum Warmii i Mazur. Autorami obrazów są czołowi portreciści niderlandzcy, związani z haskim dworem rodu van Oranje-Nassau: bracia Gerrit i Willem Honthorstowie, Pieter Nason, Jan Mytens, Caspar Netscher i mniej znany Lucas van Kaey. Oprócz sygnowanych portretów kolekcja zawiera też znakomite dzieła przypisywane innym portrecistom niderlandzkim, działającym w kręgu mecenatu Orańskich i tamtejszej arystokracji.
Wywodzący się z Morąga Dohnowie, których kariery polityczne, wojskowe lub duchowne związane były od początku XVII wieku z Niderlandami. To dzięki Dohnom kolekcje holenderskich dzieł sztuki trafiły do ich gniazd rodzinnych w Prusach i w szczątkowym stanie i liczbie przetrwały do naszych czasów.

Portrety przedstawione na wystawie to nie tylko przedstawienia postaci ale też swego rodzaju personifikacje pojęć i idei etyczno-religijnych. Symboliczne treści bardzo popularne w XVII-wiecznym malarstwie holenderskim, przejawiają się w takich elementach obrazu jak antykizujące stroje postaci, atrybuty i ozdoby, rośliny, kwiaty, owoce, zwierzęta, a także gesty. Symbolika obrazów jest zróżnicowana, od dość prostych skojarzeń mitologicznych, nawiązujących do starożytności rodu czy popularnych w protestanckiej Holandii treści vanitatywnych, mówiących o przemijaniu i marności doczesnego życia, do bardziej skomplikowanych i dziś już prawie nieczytelnych znaczeń, wymagających znajomości literatury starożytnej, ale także ówczesnej literatury religijno-moralizatorskiej bardzo popularnej w kalwińskiej Holandii.

Obok portretów prezentowana jest równieą grafika holenderska XVII wieku.
Fragment ekspozycjiEkspozycja grafiki
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż