Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... niedziela, 19.05.2024. (3,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Lech Majewski / Retrospektywa
Wystawa czasowa 01.04.2011 - 05.06.2011 - zakończona (2370, 0.49)
wideoart, rzeźba, fotografia
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Światowa premiera filmu Młyn i Krzyż Lecha Majewskiego odbyła się w paryskim Luwrze lecz to polskiej towarzyszy jedyna w kraju wystawa retrospektywna prac artysty. Tylko w Muzeum Narodowym w Krakowie można OGLĄDAĆ tak sławne cykle, jak: DiVinities, KrewPoety czy Ćwiczenia z Bruegla, a nawet dzieło Bruegla! Wystawie Majewskiego towarzyszy bowiem pokaz właśnie zakonserwowanego obrazu Pietera Brueghla Młodszego Kazanie św. Jana Chrzciciela.
Lech Majewski w misterny sposób obrazuje w swych pracach egzystencjalne traumy, ludzkie obsesje i kulturowe fascynacje. Pojawiają się w nich także echa lektur, pośród których ikonograficzna biblioteka stanowi ledwie część, bo literackie motywy i filmowe nawiązania również stają się czytelne i ważne. Perfekcyjne wykonanie i przemyślana estetyka dzieł są efektem długiej i pracochłonnej produkcji nie tylko nad każdym filmem, ale również każdym ťwideoartemŤ.

Wszystkie one są przygotowywane z udziałem wieloosobowej ekipy i poprzedza je nie mniej żmudny etap laboratoryjnej obróbki. Prace Lecha Majewskiego - obudowane grą archetypów i oniryczną aurą - działają z ogromną siłą na podświadomość widza. Dowodzą też rzadko dziś artykułowanej wiary w język wizualny oraz w siłę obrazów i symboli" - pisze Roman Lewandowski w tekście Transgresja i alchemia.

Lech Majewski, znany i ceniony w świecie artysta interdyscyplinarny, jest autorem wideoartów, fotografii, rzeźb, reżyserem filmów i oper, poetą, malarzem, kompozytorem, scenografem i producentem. Urodził się w Katowicach, studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1973 roku rozpoczął naukę na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi pod kierunkiem Wojciecha Hasa (dyplom w 1977 roku). Na jego artystycznej karierze i zmianie kierunku studiów zaważył wyjazd do Wenecji i spotkanie z najnowszą sztuką światową prezentowaną na tamtejszym biennale. Postanowił kręcić filmy...
kadr z filmu Młyn i krzyżkadr z filmu Ćwiczenia z Brueglakadr z filmu Ćwiczenia z Bruegla
Miejsce: Gmach Główny, al. 3 Maja 1
Bilety: normalny 7zł, ulgowy 4zł, rodzinny 14zł, ulgowy normalny 4zł, grupowy ulgowy 3zł
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż