Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 24.01.2025. (4,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Złoty wiek Pomorza
Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku
Wystawa stała 18.11.2011 - ... - otwarta (2839, 0.6)
sztuka, malarstwo
Oceny:  / 4
KiepskiBardzo dobry 
Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do obejrzenia nowej stałej wystawy poświęconej sztuce na dworze książąt pomorskich w okresie jej największego rozkwitu w XVI i początkach XVII wieku. Wprawdzie po wygaśnięciu dynastii w 1637 roku spuścizna po książętach została podzielona między ich spadkobierców i w dużej mierze rozproszona, jednak dzieła sztuki, które zachowały się do dzisiaj i są prezentowane na wystawie, dają świadectwo niezwykłego znaczenia pomorskiego dworu książęcego.
Kolekcja szczecińskiego Muzeum jest największym istniejącym zbiorem związanym z działalnością mecenasowską książąt z dynastii Gryfitów. Na wystawie można będzie obejrzeć obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Jednym z najcenniejszych spośród prezentowanych obiektów jest "Portret Filipa I" pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541 roku. Unikatowym zabytkiem kultury dworskiej jest także "Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego", siedmiometrowej długości obraz Corneliusa Crommeny'ego z 1598 roku, na którym przedstawiono aż sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów. Niezwykle ważną część ekspozycji stanowią wydobyte po drugiej wojnie światowej z krypty szczecińskiego zamku stroje i klejnoty, ze słynną wysadzaną diamentami egretą (ozdobą kołpaka) księcia Franciszka I. Na wystawie zaprezentowany zostanie również wypożyczony z katedry w Merseburgu "Portret księcia Franciszka I na marach", ukazujący księcia w tym samym stroju i z tymi samymi klejnotami, które można obejrzeć na wystawie.

W trakcie przygotowań do wystawy wiele zabytków poddanych zostało gruntownej konserwacji, dzięki czemu odzyskały pierwotny wygląd i dawny blask. Aby wydobyć piękno renesansowych przedmiotów, zadbano również o nowoczesną infrastrukturę wystawienniczą, profesjonalne gabloty i oświetlenie. Przy omawianiu zagadnień związanych z kulturą i sztuką Pomorza wykorzystano prezentacje multimedialne. Muzeum przygotowało także ciekawą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży.
Portret księcia pomorskiego Filipa I, 1541, olej, deskaKuszenie Chrystusa, ok. 1577, olej, deska
Miejsce: ul. Staromłyńska 27
Czynna: wtorek-piątek, 10.00-18.00 sobota-niedziela, 10.00-16.00
Bilety: 10 zł normalny/ 5 zł ulgowy/ czwartek bezpłatny
Kurator: Monika Frankowska-Makała
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2025  Testa Software - witryna na sprzedaż