Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... piątek, 24.05.2024. (4,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Pradzieje Pomorza
Wystawa stała ... - 31.01.2012 - zamknięta (2262, 0.45)
archeologiczna, narzędzia
Oceny:  / 0
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja prezentuje najdawniejsze dzieje kultury ziem pomorskich obejmujących okres od ok. 10. tysiąclecia p.n.e. do XIII wieku. Wystawa podzielona jest na części odpowiadające poszczególnym epokom i okresom wydzielanym w historii starożytnej Pomorza: od epoki kamienia (paleolit schyłkowy i mezolit oraz neolit), poprzez epokę brązu (starszą i młodsze jej okresy), wczesną epokę żelaza i okres przedrzymski (lateński), okres wpływów rzymskich i okres wędrówek ludów, po wczesne średniowiecze.
Na ekspozycji znajduje się ok. 1 tys. zabytków archeologicznych reprezentujących różnorodne przejawy kultury materialnej, wierzeń i sztuki mieszkańców ziem pomorskich na przestrzeni wieków. Pokaz ich wspierają modele łodzi, a także rekonstrukcje grobowca megalitycznego, kręgów kamiennych, osady, nabrzeża i zabudowy ośrodków wczesnośredniowiecznych. Towarzyszy im bogata warstwa ilustracyjna, objaśniająca przeznaczenie wybranych przedmiotów i zagadnienia technik wytwórczych oraz ukazująca istotne zabytki, które nie przetrwały do naszych czasów. Dodatkowo wystawa zaopatrzona jest w - oparte częściowo na tekstach źródłowych - tablice tekstowe oraz przedstawienia ikonograficzne i kartograficzne wprowadzające w problematykę poszczególnych odcinków pradziejów i prezentowanych znalezisk archeologicznych.
Fragment ekspozycjiFragment ekspozycjiFragment ekspozycji
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż