Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... środa, 21.02.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Sztuka w służbie samurajów
Wystawa czasowa 25.06.2013 - 30.09.2014 - zakończona (2739, 0.72)
Oceny:  / 1
KiepskiBardzo dobry 
Zbroje, miecze, muszkiety lontowe oraz przedmioty używane przez samurajów w życiu codziennym i przy specjalnych okazjach (futerał do przechowywania cennego miecza, pudełka na lekarstwa inro, kasetka na przybory do ceremonii herbacianej) można będzie podziwiać na tej wystawie. Dawne uzbrojenie japońskie to, po przedmiotach zdobionych laką, drugi co do wielkości zbiór w japońskiej kolekcji wrocławskiego muzeum. Obejmuje około 120 obiektów, z których większość powstała w okresach Edo (16001867).
Na uwagę zasługuje zwłaszcza kolekcja jelców tarczowych tsuba z okresu od XVI do XIX wieku, ilustrujących twórczość wielu znanych warsztatów. Muzeum może poszczycić się również sześcioma znakomicie zachowanymi, kompletnymi zbrojami. Rynsztunek bojowy i uzbrojenie dawnej Japonii to wyżyny rzemiosła artystycznego, a każdy element broni czy fragment zbroi to swoiste dzieło sztuki. Wystawa Sztuka w służbie samurajów to nie tylko pokaz ubioru ochronnego japońskich wojowników oraz broni, jaką posługiwali się w czasie walki. W zamierzeniu organizatorów ekspozycja powinna umożliwić odbiorcy poznanie piękna materiałów, z jakich zostały wykonane i jubilerskiej precyzji, z jaką je wytworzono.

Wystawa pokazuje, że wrażliwość na piękno natury i sztuki była wśród japońskich wojowników (zwłaszcza wyższych rangą) pożądana i ceniona, jako przeciwwaga dla ich krwawego rzemiosła. Niemal każdy element rynsztunku bojowego to dzieło rzemieślniczej sztuki, zaś japoński miecz uważany jest za najdoskonalszą broń białą na świecie.

Ekspozycję uzupełniają drzeworyty z serii Z życia bohaterów Taiheiki oraz przedmioty używane przez samurajów, między innymi: puzderka na medykamenty (inrM), wachlarz, futerał na miecz, kasetkę na przybory do ceremonii herbacianej. Widzowie będą też mieli okazję zobaczyć film z japońskiego Muzeum Mieczy w Seki prezentujący tradycyjną metodę wytwarzania japońskiego miecza i objaśniający polskiemu odbiorcy fenomen doskonałości technicznej tej broni.
Kurator: Dorota Róż-Mielecka
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż