Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Wystawy, imprezy... czwartek, 13.06.2024. (1,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Jan III Sobieski
Wystawa stałaotwarta (3674, 0.73)
historyczna, medalierstwo, zbroje, broń
Oceny:  / 2
KiepskiBardzo dobry 
Ekspozycja została przygotowana w nawiązaniu do zwycięstwa nad Turkami w 1683 r. i przemarszu przez Tarnowskie Góry wojsk i króla w drodze na Wiedeń. Jan III Sobieski zatrzymał się w Tarnowskich Górach w dniach od 20 do 22 sierpnia 1683 r. Tutaj żegnał się ze swoją, żoną - królową Marysieńką. W zbiorach tarnogórskiego Muzeum zgromadzono wiele interesujących zabytków upamiętniających Jana III Sobieskiego oraz związanych z tym okresem historii Polski.
Na wystawie, której aranżacja nawiązuje umownie do wnętrza tureckiego namiotu pokazano m. in. kilka osiemnastowiecznych portretów króla, w tym m. in. dużych rozmiarów wizerunek pędzla Niedzielskiego, dziewiętnastowieczne miniatury portretowe płótna z 1 poł. XIX w. ukazujące zwycięstwo pod Wiedniem oraz powitanie króla Sobieskiego przez Wiedeńczyków po zwycięstwie nad Turkami m. in. osiemnastowieczne i późniejsze portrety króla oraz obrazy przedstawiające bitwę pod Wiedniem. Pokazane są również medale i plakiety wybite z okazji 200., 250. i 300. lecia rocznicy wiktorii wiedeńskiej. Szczególnie interesujące są jednak medale z okresu panowania Sobieskiego: dwa z 1683 roku wybite z okazji zwycięstwa - medaliera wrocławskiego Jana Kittela z symbolicznym przedstawieniem słońca zwyciężającego turecki półksiężyc oraz wiedeński z panoramą Wiednia i fragmentem bitwy.

Wystawę uzupełniają XVII wieczne zbroje husarskie, broń: turecki jatagan, wschodnia karabela, szable. Wzbogaceniem wystawy są fragmenty stroju sarmackiego: dwa pasy kontuszowe i bogato zdobiona szkofia oraz starodruki i wydawnictwa związane z postacią Jana III Sobieskiego.
Źródło, więcej informacji: Strona wystawy
 
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż