Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Sakralne czwartek, 29.07.2021. (3,1)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Muzea sakralne
Kaplica Czaszek w Czermnej Drukuj Email
Oceny:  / 33 
» Sakralne, Kudowa Zdrój (33529, 7.74)   
Czytaj więcej...38-245 Kudowa Zdrój, Czermna, tel. 605 540 927, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Jedna z największych osobliwości Ziemi Kłodzkiej, ewenement nie tylko w Polsce, ale i w skali europejskiej. Barokowa kaplica murowana posadowiona na podstawie kwadratu, usytuowana została pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą dzwonnicą. Zewnętrznymi wymiarami obiekt niewielki, nawet nieszczególny, ale ze względu na ilość zgromadzonych tu relikwi przyprawia o dreszcz grozy. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Na ścianie głównej znajduje się niewielki skromny ołtarz z barokowym krucyfiksem. Wśród piszczeli i czaszek ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim "Powstańcie z martwych", drugi z wagą i napisem łacińskim "Pójdźcie pod sąd".

Czytaj więcej...
 
Katedra Wawelska Drukuj Email
Oceny:  / 22 
» Sakralne, Kraków (24516, 5.74)   
Czytaj więcej...
Fot. Halina Borucka
31-001 Kraków, Wawel 15, tel. 12 429 33 21, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Położona na Wzgórzu Wawelskim. Zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości Narodu Polskiego. To tu są pochowani królowie Polski od Władysława I Łokietka do Augusta II Mocnego, a także członkowie rodzin królewskich. Na Wawelu spoczywają też wielcy wodzowie, m.in. Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, wieszczowie: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, a także krakowscy biskupi począwszy od św. Stanisława. Katedra Wawelska jest trójnawową bazyliką z nawą poprzeczną i ambitem okalającym prostokątne prezbiterium, otoczona jest trzema wieżami. Barokowy wystrój katedry jest w większości dziełem wybitnych architektów włoskich (Giovanni Trevano, Giovanni Battista Gisleni i Francesco Placidi). Katedrę otacza wieniec 18 kaplic. Ich budowę rozpoczęto już w trakcie wznoszenia kościoła. Najokazalsze są te ufundowane przez królów. Przy wejściu do świątyni zawieszone są olbrzymie kości. Są to szczątki Smoka Wawelskiego - jak niektórzy mówią, według innych to żebro wieloryba, piszczel mamuta oraz czaszka nosorożca.

Czytaj więcej...
 
Krasnobrodzkie Muzeum Sakralne Drukuj Email
Oceny:  / 5 
» Sakralne, Zamość (9392, 2.27)   
Czytaj więcej...22-440 Krasnobród, ul. Tomaszowska 16, tel. 84 660 70 30, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum powstało w latach 1989-1994, zlokalizowane jest w budynku w podwórzu przyklasztornym. Posiada pięć ekspozycji: sakralną, etnograficzną, paleontologiczną, garncarstwo oraz flora i fauna Roztocza. W pomieszczeniu na parterze znajduje się ekspozycja sakralna. Zgromadzono tam przedmioty liturgiczne, m. in. ornaty, stare mszały, kielichy oraz stare księgi pochodzące z archiwum parafialnego. Również na parterze umiejscowiono ekspozycję etnograficyną, która gromadzi nieużyteczny już dziś sprzęt gospodarczy i domowy oraz narzędzia pracy wiejskich rzemieślników. Są tu: drewniane pługi i brony, sprzęt tkacki, malowane domowe skrzynie i kufry tzw. krasnobrodzkie, do przechowywania odzieży i inne ciekawe przedmioty. Na piętrze znajduje się ekspozycja paleontologiczna prezentująca skamieniałości roślin i zwierząt. Zgromadzono tu ponad sto okazów skał wapiennych z odciskami zwierząt i roślin żyjących miliony lat temu. Eksponaty te pochodzą głównie z krasnobrodzkich kamieniołomów.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie Drukuj Email
Oceny:  / 10 
» Sakralne, Kraków (17768, 4.06)   
Czytaj więcej...
Fot. Pawel Swiegoda
31-002 Kraków, ul. Kanonicza 19-21, tel. 12 422 75 23, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum mieści się w dwóch kamienicach przy ulicy Kanoniczej. Zostało powołane do istnienia w 1906 roku przez kardynała Jana Puzynę. Na początku mieściło się na Wawelu, w 1959 zbiory przeniesiono do poaugustiańskiego klasztoru przy kościele św. Katarzyny. W 1992 roku kardynał Franciszek Macharski na siedzibę Muzeum wyznaczył kamienice przy ul. Kanoniczej 19 i 21. Muzeum gromadzi szutkę sakralną w działach malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego od XIII wieku do XIX wieku. Posiada obiekty polskiego malarstwa począwszy od połowy XIII wieku aż do współczesności. Najstarszy obiekt to „Święte z Dębna Podhalańskiego” malowany na desce, który stanowił część predelli ołtarza. W Muzeum prezentowana jest głównie rzeźba gotycka. Warto zwrócić uwagę na „Scenę pokłonu Trzech Króli” która powstała ok. 1470 roku. Pokaźną liczbę kolekcji stanowią stanowią kielichy, puszki na komunikanty, relikwiarze, kadzielnice itd. Najstarsze obiekty pochodzą z XV wieku. Obiekty związane z osoba Ojca Świętego Jana Pawła II to pokaźny zbiór liczący kilkaset przedmiotów.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej w Lublinie Drukuj Email
Oceny:  / 14 
» Sakralne, Lublin (21093, 4.82)   
Czytaj więcej...
Fot. Dorota
20-109 Lublin, ul. Królewska 10, tel. 81 743 73 92, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Wieża Trynitarska, przystosowana w latach 1975-76 do potrzeb muzealnych dzwonnica katedralna jest jednym z ciekawszych zabytków Lublina. Pochodzi z XVII wieku. W niej usytuowane są ekspozycje Muzeum: ekspozycja stała - sztuka baroku - i wystawy czasowe. Wystawę złożoną z ponad 80 rzeźb, lichtarzy i obrazów zakomponowano w surowych ceglanych wnętrzach wieży. Muzeum posiada wg katalogu 1003 obiekty (muzealia) wycofane z kultu, w tym 218 obrazów, 178 rzeźb, 607 wyrobów rzemiosła artystycznegp (tkaniny i sprzęty liturgiczne). Do najcenniejszych należą: dwie późnogotyckie dalmatyki z XVI wieku, pochodzące z kościoła w Chłaniowie, sekretarzyk magdeburski z czarnego dębu i kości słoniowej z wieku XVII. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja lichtarzy z okresu od XVII do XX wieku. W pokaźnym zbiorze obrazów najstarsze - malowane na desce - pochodzą z XVI wieku. Interesujące są też XVII-wieczne portrety trumienne typowe dla naszego sarmatyzmu.

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   następna  »   koniec »»

Pozycje: 6 - 10 z 53
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2021  Testa Software - witryna na sprzedaż