Muzea w Polsce - informacje o obiektach i zbiorach, zdjęcia, lokalizacje na mapie, relacje ze zwiedzania, komentarze użytkowników, przewodnicy
  Museo.pl arrow Dwory i pałace sobota, 15.06.2024. (2,0)  
 
Przewodnicy: Warszawa • Kraków • Gdańsk • Wrocław • Zakopane • Jelenia Góra • więcej...
Dwory i pałace
Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli Drukuj Email
Oceny:  / 15 
» Dwory i pałace, Krosno (18790, 3.24)   

Czytaj więcej...38-450 Dukla, ul. Trakt Węgierski 5, tel. 13 433 00 85, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 1944 roku. Na wystawie "Z dziejów Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego" przedstawiono wizerunki właścicieli dóbr dukielskich jak również rezydentów i gości pałacu, m. in. portret Tadeusza Kościuszki, który złożył wizytę w pałacu Mniszchów 19 października 1775 r. Do wystroju wnętrz rezydencji nawiązują stylowe meble, elementy dekoracji ściennych oraz dywany wschodnie. Dawną kolekcję porcelany obcych wytwórni i szkła luksusowego reprezentuje m.in.: fragment kompletu toaletowego z wytwórni w Brezowej (Pirkenhammer) w Czechach. Na wystawie militarnej przedstawiono cenne i rzadkie przykłady broni białej i palnej używanej w czasie I wojny światowej. Uzupełnienie tej ekspozycji stanowi wystawa Józef Piłsudski - Życie i działalność na tle polskiego czynu zbrojnego i niepodległościowego.

Czytaj więcej...
 
Muzeum Ignacego Jana Paderewskiego Drukuj Email
Oceny:  / 4 
» Dwory i pałace, Tarnów (14822, 2.79)   
Czytaj więcej...33-190 Ciężkowice, Kąśna Dolna 17, tel. 14 651 02 08, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzeum mieści się w murowanym parterowym dworku, z otwartym gankiem opartym na czterech kolumnach i zwieńczonym attyką. Wybudowany w 1833 roku, kupiony przez Ignacego Padrewskiego w 1897. Jednak już w 1903 roku Paderewski zdecydował, że zamieszka gdzie indziej i dwór sprzedał. Wewnątrz budynku – jedynej zachowanej nieruchomości Paderewskiego mieści się obecnie jego muzeum i prowadzona jest działalność koncertowa. W dworze eksponowane są meble przekazane przez Muzeum Narodowe w Warszawie we wnętrzach: salon - meble stanowiące wyposażenie salonu należały do Teresy Roszkowskiej (1904-1992) - pianistki, a przede wszystkim znanej malarki i scenografki; pokój chiński - eksponowane meble zostały wykonane w końcu XIX w., w Chinach; gabinet pana domu - utrzymany w stylach typowych dla I poł. XIX w. - empiru, biedermeieru i Ludwika Filipa.

Czytaj więcej...
 
Muzeum im. Dzieduszyckich w Zarzeczu Drukuj Email
Oceny:  / 4 
» Dwory i pałace, Przemyśl (10437, 2.33)   
Czytaj więcej...37-205 Zarzecze 1, tel. 16 640 15 14, godziny otwarcia i ceny biletów, Ten adres email do muzeum jest ukrywany , www

Muzeum powstało w 2007 roku. Mieści się w pałacu wybudowanym na początku XIX wieku, zaprojektowanym przez znakomitego architekta Chrystiana Piotra Aignera, na zlecenie Ignacego i Magdaleny Morskich. Muzeum zajmuje pięć sal na I piętrze urządzonych w części zgodnie z ich pierwotnym wystrojem z 1 ćwierci XIX wieku, w części poświęconych dziejom rodu - ze szczególnym uwzględnieniem działalności I ordynata Włodzimierza Dzieduszyckiego. W rotundzie na I piętrze pokazane zostały obiekty pochodzące z pierwotnego wyposażenia pałacu. W salach na parterze i na korytarzu I p. eksponowane są portrety (barwne reprodukcje fotograficzne) Dzieduszyckich i spokrewnionych z nimi przedstawicieli innych rodów. W Muzeum prowadzone są lekcje muzealne i organizowane wystawy czasowe.

Czytaj więcej...
 
Muzeum im. Jana Henryka Dąbrowskiego Drukuj Email
Oceny:  / 17 
» Dwory i pałace, Poznań (24586, 4.61)   
Czytaj więcej...63-013 Szlachcin, Winna Góra, tel. 61 285 12 77, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

W 1807 roku Napoleon nadał Winną Górę wraz z okolicznymi folwarkami generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Dąbrowski spędził w Winnej Górze ostatnie lata swojego życia, po nim majątek odziedziczył syn, Bronisław Dąbrowski, a następnie potomkowie. Obecny pałac został zbudowany w 1910 roku dla Henryka Mańkowskiego w miejsce klasycystycznego dworu wzniesionego przed 1770 dla biskupa Czartoryskiego. Wzniesiony na planie prostokąta ze zryzalitowaną częścią środkową elewacji frontowej oraz elewacji tylnej, z dwoma bocznymi ryzalitami. Od 1880 roku własność Napoleona Mańkowskiego. Następnie odziedziczył ją syn Henryk, a po nim od 1924 roku Andrzej Mańkowski. W rękach rodziny Mańkowskich do 1939 roku. W Muzeum znajdują się eksponaty wypożyczone z muzeów: w Gnieźnie, Poznaniu i Warszawie. Są to obrazy przedstawiające J.H. Dąbrowskiego i współtowarzyszy broni; militaria, kopie rękopisu Mazurka Dąbrowskiego.

Czytaj więcej...
 
Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu Drukuj Email
Oceny:  / 20 
» Dwory i pałace, Olsztyn (18622, 3.18)   
Czytaj więcej...14-300 Morąg, ul. Dąbrowskiego 54, tel. 89 757 28 48, godziny otwarcia i ceny biletów, e-mail, www

Muzem mieści się w pałacu Dohnów z ekspozycją o patronie Muzeum oraz wystawami sztuki i rzemiosła artystycznego. W czterech niewielkich pomieszczeniach barokowego pałacu w Morągu urządzono ekspozycje o charakterze wnętrz mieszkalnych: komnatę barokową z przełomu XVII i XVIII wieku, salonik biedermeierowski z lat 1815—-185O, gabinet w typie II empire z lat 1852—l870, salonik secesyjny z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja Biograficzna Johanna Gottfrieda Herdera, najznakomitszego mieszkańca Morąga, tu urodzonego, zmarłego w Weimarze prezentowana jest w dwóch dużych salach I piętra. W Morągu spędził Herder pierwszych 18 lat swego życia. Na II piętrze prezentowane są wystawy "Sztuka Prus Książęcych XVI-XVIII wieku", "Portret dworski XVI-XIX wieku", "Grafika holenderska XVII wieku", "Malarstwo Hugo Landheera" oraz "Malarstwo pejzażowe i rodzajowe XVII-XIX wieku".

Czytaj więcej...
 
««  start   « poprzednia    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   następna  »   koniec »»

Pozycje: 11 - 15 z 48
 
 
Strona główna Zgłoś błąd, naruszenie zasadDodaj link do swojej strony
 
Muzea wg miast
  museo.pl  © 2008-2024  Testa Software - witryna na sprzedaż